Świat w matni – wykład prof. Grzegorza W. Kołodko | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-06

Świat w matni – wykład prof. Grzegorza W. Kołodko

Grafika jasnoniebieska z okularami
Wydział Zarządzania i Ekonomii zaprasza na bezpłatny wykład prof. Grzegorza Kołodko „Świat w matni. Jak tam trafiliśmy i jak z tego wybrnąć”  

Wykład odbędzie się we wtorek, 17 maja, o godz. 14.30 w Audytorium w budynku Hydromechaniki (budynek nr 11 na mapie kampusu). Udział jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zarejestruj się

Profesor w swoim wykładzie będzie dzielił się ze słuchaczami wnioskami zawartymi w swojej najnowszej książce.  Naukowiec poszukuje w niej odpowiedzi na nurtujące nas pytania: jaka naprawdę jest sytuacja?, co łączy, a co dzieli różne miejsce na Ziemi?, co jest nieuchronne, a co może się zdarzyć?, co mamy robić, aby wyrwać się z nawarstwiających się kryzysów? Opierając się na wszechstronnych interdyscyplinarnych badaniach i studiach porównawczych, a także czerpiąc z osobistych doświadczeń z licznych podróży oraz kontaktów z przywódcami i uczonymi tego niespokojnego świata, dzieli się przemyśleniami o zglobalizowanej gospodarce i jej politycznym i kulturowym otoczeniu, zwracając przy okazji uwagę na uwarunkowania i konsekwencje współczesnej rewolucji technologicznej.

Świat trzeba ratować, odchodząc od antagonizmów w stronę współpracy globalnych potęg – USA, Unii Europejskiej oraz Chin i Rosji, a także Indii. Znajdą się i staną na ich czele przywódcy, którzy będą chcieli i potrafili tego dokonać. Zamiast zderzenia cywilizacji i wrogiej rywalizacji potrzebny jest dialog i współpraca. Świat znalazł się w matni. Możni tego świata muszą pojąć, że nie da się nieustannie wzbogacać – jakże często wyzyskując innych – bez oglądania się na towarzyszące temu z jednej strony koszty społeczne i ekologiczne, a z drugiej napięcia polityczne i konflikty zbrojne. Natomiast społeczeństwa krajów na dorobku, funkcjonujące w gospodarkach emancypujących się, muszą znaleźć własny, oparty na merytokracji sposób wykorzystania nieodwracalnej globalizacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nie uda im się to bez zapanowania nad procesami demograficznymi i bez uporania się z korupcją dewastującą gospodarkę.

Prof. dr hab. Grzegorz Witold Kołodko to znamy ekonomista i polityki, profesor nauk ekonomicznych, autor teoretycznego nurtu ekonomii znanego jako nowy pragmatyzm. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zasłynął jako Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003. Jest twórcą programów rozwoju społeczno-gospodarczego – Strategii dla Polski, Pakietu 2000 oraz Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej. Autor książek i artykułów z dziedziny ekonomii i polityki gospodarczej, ekspert i konsultant międzynarodowych organizacji.

243 wyświetleń