Badaczki z PG na konferencji Women in Tech Summit 2022 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-06

Badaczki z PG na konferencji Women in Tech Summit 2022

zdjęcia kobiet z Politechniki Gdańskiej, które wzięły udział w sesji zdjęciowej Women in Tech
Politechnika Gdańska po raz kolejny jest jedną z polskich uczelni technicznych, które otrzymały status Partnera Akademickiego konferencji Women in Tech Summit, organizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Podczas czwartej edycji wydarzenia wśród przedstawicielek PG pojawi się pięć kobiet: trzy naukowczynie z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej: dr Natalia Wójcik, dr Marta Prześniak-Welenc, mgr inż. Małgorzata Nadolska oraz Justyna Sudakowska i Atoosa Bahrani z Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG.

Celem projektu Women in Tech Summit jest wsparcie procesów innowacyjności w obszarze IT i nowych technologii, a także międzynarodowa promocja Polski jako miejsca edukacji informatycznej wysokiej jakości.

Na dwudniowej konferencji ma znaleźć się ponad 5 tys. utalentowanych kobiet z Europy, Azji Centralnej i USA – w tym studentek, przedstawicielek środowiska akademickiego i przemysłu, specjalistek z dziedziny IT, ekspertek w obszarze STEM, reprezentantek sektora innowacji oraz świata polityki publicznej.

Strefa wystawiennicza

W ramach konferencji Women in Tech Summit zostanie wyznaczona przestrzeń wystawiennicza, w której pojawi się stoisko Politechniki Gdańskiej. Justyna Sudakowska  oraz Atoosa Bahrani z Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG przedstawią możliwości związane z podjęciem studiów na PG przez kandydatki ze Wschodu.

Politechnikę Gdańską podczas wydarzenia będą reprezentowały również trzy naukowczynie z Wydziału FTiMS:

 • Dr inż. Natalia Wójcik, która zajmuje się bioaktywnymi szkłami i szkłem-ceramiką wykorzystywaną w implantach kości (Bioaktywne szkła – w poszukiwaniu syntetycznych alternatyw)
 • Dr inż. Marta Prześniak-Welenc oraz mgr. inż. Małgorzata Nadolska poszukujące nowych materiałów do oczyszczania wody z m.in. takich substancji jak farmaceutyki, barwniki. Badaczki opracowały i opatentowały nową metodę syntezy takich materiałów, która jest przyjazna dla środowiska. Aktualnie naukowczynie pracują nad kompozytem materiału aktywnego, który jeszcze skuteczniej usuwałby zanieczyszczenia z wody. Materiał ten jest w postaci gąbek węglowych, które unoszą się w wodzie.

Na stoisku badaczki przygotują eksperyment pokazujący proces usuwania zanieczyszczeń z wody. Zainteresowani będą mogli również przyjrzeć się kościom ludzkim oraz zębom, powstałym dzięki wykorzystaniu drukarki 3D.

Warto dodać, że w związku z organizowanym 7-8 czerwca wydarzeniem Women in Tech Summit 2022 powstało zestawienie TOP-100 Women in Al. Podczas konferencji, z listy wszystkich kobiet zawodowo związanych z AI kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli 10 najwybitniejszych ekspertek AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają nagrody Excellence in AI Awards.

Nominację w kategorii Al Research otrzymały między innymi badaczki Politechniki Gdańskiej: prof. Bożena Kostek oraz mgr. Inż. Agnieszka Mikołajczyk. W kategorii Al Rising Star została nominowana z kolei dr inż. Alicja Kwaśniewska.

Więcej o nagrodach

Jesteśmy różnorodni

Dział Promocji PG zaprojektował wizerunkową kreację graficzną, która będzie prezentowana w e-katalogu i przestrzeni wystawienniczej. Aby zrealizować projekt, już wcześniej przygotowana została sesja fotograficzna zrealizowana przez fotografika Krzysztofa Krzempka, podczas której wykonano portrety 13 wyjątkowych kobiet związanych z Politechniką Gdańską. Są wśród nich studentki, doktorantki i wykładowczynie, osoby pochodzące z różnych krajów i kultur, które łączy pasja do nauki i nauk ścisłych.

W sesji zdjęciowej udział wzięły:

 • Hira Manzoor (Pakistan) – doktorantka dyscypliny Informatyka techniczna i telekomunikacja, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
 • prof. Agata Kot-Wasik – dziekan, prof. w Katedrze Chemii Analitycznej, Wydział Chemiczny
 • prof. Krystyna Pokrzywnicka – Wydział Architektury
 • IzIabela Satrjan – studentka, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
 • Wiktoria Dudek – studentka, zastępca ds. Internacjonalizacji w SSPG, Wydział Architektury
 • Kavya Kondaka (Indie) – doktorantka dyscypliny Nauki chemicznie
 • Helena Anacka – doktorantka dyscypliny Ekonomia i finanse
 • prof. Magdalena Gajewska  dyrektor Centrum EkoTech
 • dr inż. Karolina Górnicka – Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
 • Yu Niu (Chiny) – studentka, Wydział Ekonomii i Zarządzania
 • Racheal Oladipo (Nigeria)
 • dr inż. arch. Justyna Borucka – prodziekan ds. rozwoju i internacjonalizacji, Wydział Architektury
 • prof. Najmeh Hassas (Iran) – profesor wizytująca, Wydział Architektury.

Więcej o wydarzeniu  

1434 wyświetleń