Dlaczego w sklepach jest tak drogo? Tłumaczą ekonomiści z PG [„DLACZEGO?”, odc. 6] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-05

Dlaczego w sklepach jest tak drogo? Tłumaczą ekonomiści z PG [„DLACZEGO?”, odc. 6]

Dlaczego ceny rosną
Rosnące ceny towarów i usług irytują wszystkich. A może jednak coraz większe kwoty, które na nie przeznaczamy, to ekonomiczna norma w obecnych czasach? Tajemnice rosnących cen wyjaśniają eksperci z PG. Zapraszamy na nowy odcinek programu „Dlaczego".

Drożyzna coraz bardziej doskwiera Polakom. Inflacja, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynosi obecnie 15,6 proc. To oznacza, że przez rok, w ujęciu statystycznym, właśnie o taki wskaźnik osłabła siła nabywcza Polki i Polaka. Pensje, co również potwierdza Główny Urząd Statystyczny, nie rosną już jednak tak szybko, jak inflacja, dlatego tak powszechne jest wrażenie, że ceny rosną zbyt szybko.

Dlaczego ceny rosną? To nie takie proste, ale nasi eksperci wyjaśniają

Czy ceny faktycznie rosną w zbyt dużym tempie? Dlaczego w ogóle rosną? Warto przypomnieć, że kilka dekad temu hamburger w Stanach Zjednoczonych kosztował... 15 centów. O tym, czy zmieniające się kwoty, które trzeba przeznaczyć na produkty i usługi, to ekonomiczna norma, odpowiadamy w programie „Dlaczego?", programie Gazeta.pl i firmy Based Media, którego koproducentem jest Politechnika Gdańska.

Opiekunem naukowym najnowszego odcinka cyklu była z kolei dr Marta Kuc-Czarnecka z Katedry Statystyki i Ekonometrii PG na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Odcinek można obejrzeć na stronie Gazeta.pl klikając poniższy odnośnik.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28642157,dlaczego-hamburger-kosztowal-kiedys-15-centow-nowy-cykl-gazeta-pl.html?

O cyklu „Dlaczego?”

Cykl „Dlaczego?" jest skierowany głównie do młodych widzów i został zainspirowany najpopularniejszymi pytaniami, jakie wpisują do internetowych wyszukiwarek. Politechnika Gdańska jest patronem naukowym i koproducentem cyklu, stąd w udzielaniu odpowiedzi pomagają naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych twórcy i reżyserowi formatu - Sebastianowi Wasilewskiemu, którego firma Based Media stoi za powstaniem cyklu. Wiele ujęć umieszczonych w serii „Dlaczego?” nakręcono w specjalistycznych laboratoriach PG oraz plenerach kampusu w Gdańsku Wrzeszczu.

Pierwszy sezon ma 8 odcinków, publikowanych w tygodniowych odstępach – co sobotę ok. godz. 10:00 – na otwarciu głównej strony Gazeta.pl, jednego z najpopularniejszych portali internetowych w Polsce, a także w serwisie YouTube Politechniki Gdańskiej.

Odcinek 1 – Dlaczego oceny w szkole nie mają sensu?

Odcinek 2 – Dlaczego piłkarze tyle zarabiają?

Odcinek 3 – Dlaczego energia z wiatru to nasza jedyna nadzieja?

Odcinek 4 – Dlaczego 5G straszy? Obalamy mity! 

Odcinek 5 – Czy Internet jest zły?

wszystkie odcinki cyklu 

245 wyświetleń