Przyjaźń, depresja, social media, Internet i pokolenie „Z” [„DLACZEGO?”, odc. 7] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-12

Przyjaźń, depresja, social media, Internet i pokolenie „Z” [„DLACZEGO?”, odc. 7]

Grafika z napisem dlaczego nie mam przyjaciół
„Nie odczuwam różnicy między spotkaniem twarzą w twarz, a pisaniem w Internecie". 18-latki mówią o przyjaźni, relacjach, depresji, przemocy, Internecie i testach osobowości w kolejnym odcinku cyklu "Dlaczego", którego koproducentem i patronem naukowym jest Politechnika Gdańska.

W najnowszym i zarazem przedostatnim odcinku cyklu „Dlaczego?” twórcy wzięli na tapet kwestię relacji międzyludzkich w „pokoleniu Z”, czyli ludzi urodzonych po roku 1995 (do ok. 2010 r.), dopiero wkraczających na rynek pracy i dorastających w pełni scyfryzowanym społeczeństwie.

W odróżnieniu od poprzedniej generacji, określanej mianem „Y”, która tylko stopniowo wkraczała do cyfrowego świata, dla pokolenia „Z” cyfrowy świat istnieje od zawsze. Uznawani są również powszechnie za pokolenie spędzające mało czasu w „realnym” świecie.

Twórcy cyklu, którego kolejne odcinki emituje co tydzień w sobotnie poranki portal Gazeta.pl na otwarciu swojej głównej stronie (powtórki: we wtorek przed południem), przyjrzeli się temu zagadnieniu w kontekście historycznym, socjologicznym i psychologicznym. Opiekunem naukowym odcinka z ramienia PG była Olga Ludyga, pedagożka i wicedyrektorka ds. metodyki w Centrum Nowoczesnej Edukacji PG. Odcinek można obejrzeć na stronie Gazeta.pl klikając poniższy odnośnik.

Obejrzyj odcinek 

O cyklu „Dlaczego?”

Cykl „Dlaczego?" jest skierowany głównie do młodych widzów i został zainspirowany najpopularniejszymi pytaniami, jakie wpisują do internetowych wyszukiwarek. Politechnika Gdańska jest patronem naukowym i koproducentem cyklu, stąd w udzielaniu odpowiedzi pomagają naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych twórcy i reżyserowi formatu - Sebastianowi Wasilewskiemu, którego firma Based Media stoi za powstaniem cyklu. Wiele ujęć umieszczonych w serii „Dlaczego?” nakręcono w specjalistycznych laboratoriach PG oraz plenerach kampusu w Gdańsku Wrzeszczu.

Pierwszy sezon ma 8 odcinków, publikowanych w tygodniowych odstępach – co sobotę ok. godz. 10:00 (powtórki we wtorki o tej samej godzinie) – na otwarciu głównej strony Gazeta.pl, jednego z najpopularniejszych portali internetowych w Polsce.

Odcinek 1 – Dlaczego oceny w szkole nie mają sensu?

Odcinek 2 – Dlaczego piłkarze tyle zarabiają?

Odcinek 3 – Dlaczego energia z wiatru to nasza jedyna nadzieja?

Odcinek 4 – Dlaczego 5G straszy? Obalamy mity! 

Odcinek 5 – Czy Internet jest zły?

Odcinek 6 – Dlaczego ceny wciąż rosną?

wszystkie odcinki cyklu 

442 wyświetleń