Statki wspierające prace morskich farm wiatrowych | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-07-16

Statki wspierające prace morskich farm wiatrowych

SOVtBAL
Politechnika Gdańska jest liderem projektu SOVtBAL, którego celem jest utworzenie projektu koncepcyjnego autonomicznego lub półautonomicznego, ekologicznego statku o napędzie hybrydowym, wspierającego pracę morskich farm wiatrowych na Bałtyku i innych morzach.

Sektor morskich odnawialnych źródeł energii jest nadal w dużym stopniu zależny od interwencji człowieka. Wkład ludzki jest istotny na wszystkich etapach – od oceny lokalizacji i instalacji po rutynową obsługę i konserwację.

Projekt SOVtBAL – „Hybrydowe, niskoemisyjne autonomiczne/półautonomiczne statki do obsługi morskich farm wiatrowych” („Hybrid-powered low emission autonomous/semi-autonomous vessels for servicing off-shore wind farms”) to projekt typu „seed money”. Prowadzony jest w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, Oś priorytetowa 2 – Wykorzystanie potencjału środowiskowego i kulturowego obszaru Południowego Bałtyku dla niebieskiego i zielonego wzrostu, Cel szczegółowy 3 - Poprawa jakości i zrównoważenia środowiskowego usług transportowych na obszarze Południowego Bałtyku. Jego zadaniem jest wypracowanie projektu koncepcyjnego statku nowej generacji, który wspierać będzie pracę morskich farm wiatrowych. Jednostki tego typu mają korzystać z nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, a także z alternatywnych metod napędu i tankowania. Mogą one obejmować zarówno pojazdy elektryczne, hybrydowe, jak i wodorowe oraz mieć możliwość ładowania poza portem.

Projekt typu „seed money” umożliwia spotkanie specjalistów z wielu dziedzin w celu opracowania założeń dużego interdyscyplinarnego projektu i zbudowania nowoczesnych statków.

Udział w przedsięwzięciu bierze Politechnika Gdańska, która jest liderem projektu.

Numer projektu: STHB.03.01.00-22-S216/21-00

Partnerzy projektu:

1. Politechnika Gdańska - Wydział Budowy Maszyn i Techniki Okrętowej (Lider projektu);
  2. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni;
  3. Uniwersytet Klajpeda  - Litwa;
  4. Uniwersytet Linneusza  - Szwecja;
  5. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. /Gdański Park Naukowo-Technologiczny;
  6. University of Applied Science Stralsund (Wyższa Szkoła Zawodowaw w Stralsund) – Niemcy.

Cel projektu:
Projekt typu `seed money` ma za zadanie ułatwienie procesu przygotowania pełnowymiarowego projektu do realizacji i finansowania w ramach regularnych naborów wniosków Programu Interreg Południowy Bałtyk. Ma to na celu stymulowanie rozwoju wysokiej jakości projektów i służy jako zachęta dla potencjalnych beneficjentów do przekonania lokalnych decydentów do opracowania pomysłu na projekt, ponieważ odpowiednie koszty są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR ).

Główne działania w projekcie:

• Organizacja warsztatów transgranicznych, które odbędą się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym;
  • Stworzenie Koncepcji planowanego regularnego projektu, który będzie polegał na opracowaniu projektu koncepcyjnego autonomicznego lub półautonomicznego, ekologicznego statku o napędzie hybrydowym, wspierającego pracę morskich farm wiatrowych na Bałtyku i innych morzach. Proponowana jednostka zostanie zaprojektowana jako statek operacyjny ze wszystkimi wymaganymi dokumentami prawnymi.

Wartość projektu: 40 000 Euro

Dofinansowanie: 33 400 Euro

Okres realizacji: 01.07.2022 r.- 31.10.2022 r.