„Pionierki, Badaczki, Liderki. Kobiety gdańskiej nauki” – wystawa | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-08-04

„Pionierki, Badaczki, Liderki. Kobiety gdańskiej nauki” – wystawa

grafika wystawy Pionierki, badaczki, liderki
Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Nauki Gdańskiej (oddział Muzeum Gdańska) zapraszają na wystawę plenerową poświęconą sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita. Wystawie towarzyszyć będzie panel dyskusyjny.

Wystawa plenerowa, którą będzie można oglądać od 5 sierpnia do 30 września przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, poświęcona jest sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita (Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Gdańską), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet, w tym m.in. prof. Wandzie Szczepule oraz prof. Mariannie Sankiewicz-Budzyńskiej.

W dniu otwarcia wystawy, 5 sierpnia o godz. 16 na scenie Przystanku RÓWNOŚĆ Jarmarku św. Dominika (przy Skwerze Jana Heweliusza w Gdańsku) odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni z udziałem: prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej, prof. Marii Mendel oraz dr Aleksandry Brodeckiej-Goluch z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadzi dr Maciej Goniszewski, kierownik redakcji uniwersyteckiego Radia Mors.

Autorkami tekstów i koncepcji wystawy są: dr Ewa Bojaruniec-Król (MG), Monika Głowińska (MG), Magdalena Jaszcza (UG), dr Anna Lepacka (PG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG), prof. dr hab. Beata Możejko (UG), Magdalena Nieczuja-Goniszewska (UG), Marta Szaszkiewicz (UG) i Barbara Ząbczyk-Chmielewska (PG).

Wystawa odbywa się pod patronatem Uczelni Fahrenheita.