Prezentacja bolidu PGRacing Team. Będzie ścigać się po słynnych torach | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-08-09

Prezentacja bolidu PGRacing Team. Będzie ścigać się po słynnych torach

bolid na torze
Zupełnie nowa konstrukcja i jeszcze dwie edycje międzynarodowych zawodów. Studenci z PGRacing Team zapraszają na prezentację szóstej generacji – zaprojektowanego i zbudowanego przez nich od podstaw – bolidu, z którym wezmą udział w zawodach Formula Student w Niemczech i Chorwacji. Będą się ścigać po najsłynniejszych torach z drużynami z całego świata.

Nowy bolid, PGR-06, jest konstrukcją stworzoną od podstaw. W porównaniu do poprzednich pojazdów znacząco się różni pod względem technicznym, jak i wizualnym. Przede wszystkim po raz pierwszy w historii zastosowano konstrukcję nośną z włókna węglowego – tzw. Monocoque. Studenci zastosowali też mniejsze, 10-calowe koła, co wymagało zaprojektowania od podstaw geometrii zawieszenia. Rozbudowanie układu telemetrii i nowy pakiet aerodynamiczny to kolejne duże zmiany w tegorocznym bolidzie.

Studenci wykorzystali w bolidzie kilka unikatowych rozwiązań, które trudno znaleźć w innych pojazdach podczas zawodów Formula Student – to np. zbiornik paliwa wykonany  z tworzywa sztucznego, co pozwoli na dowolne jego ukształtowanie i lepsze wykorzystanie miejsca za plecami kierowcy. Drugim ciekawym projektem są piasty zintegrowane z przegubem zewnętrznym półosi napędowej. Pozwoli to znacznie zredukować masę układu napędowego.

Prezentacja bolidu odbędzie się 11 sierpnia o godz. 12.00 na Dziedzińcu Heweliusza w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

O zawodach

Formula Student to międzynarodowe zawody inżynierskie. Studenci z najlepszych uczelni z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Najbliższe zawody, w których wezmą udział studenci z PGRacing Team, odbędą się w Niemczech (15-21 sierpnia) i Chorwacji (23-28 sierpnia).

249 wyświetleń