Otwarcie wystawy „CLEANTECH" z udziałem Ambasadora Szwajcarii | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-14

Otwarcie wystawy „CLEANTECH" z udziałem Ambasadora Szwajcarii

Ambasador Szwajcarii
Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
Czy technologia może ocalić świat? Takie pytanie postawili sobie twórcy wystawy „CLEANTECH”, prezentującej innowacyjne, opracowane przez szwajcarskich naukowców i przedsiębiorców rozwiązania technologiczne, które są wsparciem w walce ze zmianami klimatycznymi. Można ją oglądać w holu Gmachu Głównego do 30 listopada.

Wystawa prezentowana jest różnych miastach Polski przez Ambasadę Szwajcarii, by zainspirować innych do współpracy nad zrównoważoną przyszłością. Na Politechnice Gdańskiej otworzyli ją 14 listopada – Ambasador Szwajcarii w Polsce, Fabrice Filliez oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

W inauguracji wystawy, zorganizowanej pod auspicjami Związku Uczelni Fahrenheita, wzięli udział również: Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, Ireneusz Szweda, pełnomocnik wojewody ds. równego traktowania, Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, Pablo Padrutt, szef Sekcji Ekonomicznej, Finansowej i Naukowej Ambasady Szwajcarii w Polsce, prof. Adriana Zalewska-Medynska, dyrektor Związku Uczelni Fahrenheita, dr Aleksandra Rutkowska, p.o. kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Społęcznego i Promocji Zdrowi GUMed, dr Krzysztof Szczepaniak, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, a z ramienia Politechniki Gdańskiej również prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

– Działania na rzecz ochrony środowiska, zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak również badawczym, to jeden z priorytetów Politechniki Gdańskiej. Dlatego bardzo nam miło, że jesteśmy jednym z gospodarzy wystawy, która pojawi się w największych miastach Polski – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Już od wielu lat stawiamy na walkę ze zmianami klimatycznymi i innymi wyzwaniami cywilizacyjnymi z tego obszaru. Nasza uczelnia jest dla lokalnych władz oraz biznesu i przemysłu sprawnie zarządzanym zapleczem naukowo-badawczym, ukierunkowanym na potrzeby ekologicznego rozwoju miast w aspekcie budowlanym, przemysłowym oraz transportowym. Wierzymy przy tym, że niektóre rozwiązania ze Szwajcarii, zaprezentowane na wystawie, można wprowadzić również w naszym kraju, w czym oczywiście moglibyśmy pomóc – dodał.

– W Szwajcarii wierzymy, że technologia może odegrać olbrzymią rolę w transformacji energetycznej i umożliwić pozyskiwanie czystej energii, neutralnej dla środowiska. Kluczową rolę odgrywa też edukacja w wymiarze społecznym, która pomaga zrozumieć ludziom potrzebę zmian tak, żeby mogli się do nich swobodnie adaptować. Ważna jest również edukacja akademicka, bo to dzięki talentom młodych naukowców, otwartych na potrzeby środowiska naturalnego, technologia może wchodzić na kolejne poziomy i służyć środowisku oraz ekologii. Dlatego tym mocniej cieszę się, że naszą wystawę możemy pokazać właśnie na Politechnice Gdańskiej – podkreślił Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Na wystawie przedstawione są innowacyjne, szwajcarskie rozwiązania technologiczne, w takich obszarach, jak gospodarka wodna, rolnictwo, elektromobilność, recycling i energetyka. 

Porozmawiajmy o zielonej energii

Otwarciu wystawy towarzyszyła również ekspercka debata dotycząca technologii energetycznych pt. „ENERGIA, ale jaka?”, która odbyła się na Dziedzińcu Heweliusza. W panelu dyskusyjnym udział wzięli:

  • JE Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce;
  • Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki Urzędu Miasta w Gdańsku;
  • prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni Fahrenheita (FarU);
  • dr Aleksandra Rutkowska, p.o. kierownika Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Promocji Zdrowia GUMed;
  • dr Krzysztof Szczepaniak, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG;
  • prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG.

Zapraszamy do obejrzenia debaty 

223 wyświetleń