Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej dla studenta PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-03

Nagroda Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej dla studenta PG

Marcin Jasiukowicz na tle napisu NASA
Fot. arch. pryw. 
Marcin Jasiukowicz, absolwent Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, a obecnie student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, został laureatem konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej na najlepszą pracę dyplomową z zakresu badań kosmicznych.

Celem konkursu jest promowanie indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich szkół wyższych. W tym roku po raz pierwszy oceniano także rozprawy doktorskie. Na tegoroczną, piątą edycję konkursu, wpłynęła rekordowa liczbą zgłoszeń. W sumie z 19 uczelni i jednostek naukowych z całego kraju nadesłano 49 prac.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie: prace inżynierskie/licencjackie, prace magisterskie oraz prace doktorskie. Marcin Jasiukowicz został wyróżniony nagrodą III stopnia za swoją pracę inżynierską pt. „Stardust – Stratosferyczna platforma eksperymentalna”. Promotorem pracy był dr inż. Daniel Wachowiak z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, na którym laureat ukończył studia I stopnia. W swojej pracy inżynierskiej Marcin Jasiukowicz porusza tematykę lotów balonów stratosferycznych oraz platformy badawczej, którą skonstruował z zespołem Stardust w ramach międzynarodowego projektu REXUS/BEXUS. Projekt polegał na przeprowadzeniu badań mikrobiologicznych stratosfery z kosmodromu Esrange w Kirunie w Szwecji. Praca inżynierska skupia się na elektronice kontrolującej eksperyment, którą zaprojektował w trakcie studiów.

– Moja praca inżynierska jest podsumowaniem dwóch lat pracy nad projektem „Stardust”, który wraz z kołem naukowym „SimLE” realizowaliśmy we współpracy ze Szwedzką, Niemiecką i Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu REXUS/BEXUS – mówi Marcin Jasiukowicz. –  Nagroda w konkursie Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej jest dużym wyróżnieniem zarówno dla mnie, jak też mojego wkładu w studencką działalność naukową, którą kontynuuję na studiach magisterskich oraz w ramach działalności SimLE. Mam nadzieję, że moja praca będzie stanowiła inspirację dla podobnych prac w tematyce kosmicznej na PG i zachęcała do podejmowania w trakcie studiów ambitnych projektów, które wykraczają poza schemat.

Obecnie młody naukowiec studiuje na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, gdzie wybrał  interdyscyplinarny, międzyuczelniany kierunek - technologie kosmiczne i satelitarne. Jest laureatem plebiscytu Samorządu Studentów PG „Złote lwiątka” w kategorii student naukowiec, a także członkiem Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zobacz listę laureatów 

691 wyświetleń