Ostatni moment na zgłoszenie projektu w Budżecie Obywatelskim PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-11-04

Ostatni moment na zgłoszenie projektu w Budżecie Obywatelskim PG

Na zielonym tle graficzna panorama PG i napis Budżet Obywatelski
Już tylko kilka dni pozostało na zgłaszanie projektów do 7. edycji Budżetu Obywatelskiego PG. Pomysły nadsyłać można do 7 listopada 2022 roku do godziny 12:00. Do rozdysponowania jest łącznie pół miliona złotych na inicjatywy studenckie i pracownicze.

Budżet Obywatelski Politechniki Gdańskiej to wyjątkowe konsultacje całej społeczności akademickiej. PG jako pierwsza szkoła wyższa w Polsce podjęła tego typu inicjatywę. Trwa właśnie 7. edycja BOPG. Obecnie pracownicy i studenci mogą składać swoje propozycje na zmiany na kampusie uczelni.

Warto zapoznać się z projektami, które zwyciężały w poprzednich latach. Można to zrobić w wygodny sposób, za pomocą mapy realizacji projektów. Pomysły te mogą stać się inspiracją dla kolejnych projektów. Z kolei opisy poszczególnych z nich z pewnością ułatwią późniejsze wypełnienie zgłoszenia. Przygotowany przez nas projekt należy wysłać za pomocą formularza dostępnego na stronie Budżetu Obywatelskiego PG.

Kwota, jaką przeznaczono w tym roku na działania w Budżecie Obywatelskim PG, wynosi łącznie 500 tysięcy złotych, w podziale na inicjatywy pracownicze (350 tys. zł) i studenckie (150 tys. zł). Nowością w tym roku jest zwrócenie się uczelni w kierunku projektów zielonych, przyjaznych środowisku. Co najmniej jeden z wybranych pomysłów musi wpisywać się w realizację celów zdefiniowanych w Planie Klimatycznym PG. Zgodnie z jego zapisami uczelnia podejmować będzie m.in. działania związane ze zmniejszeniem emisji CO2, ograniczeniem wytwarzania odpadów,  wykorzystaniem zasobów naturalnych i energii czy też rozwojem terenów zielonych i bioróżnorodności na ternie kampusu.

Po 7 listopada, a więc po upływie terminu zgłoszeń, wszystkie złożone projekty przejdą proces weryfikacji. Te, przejdą go pomyślnie, wezmą udział w głosowaniu pracowników i studentów. Społeczność akademicka wybierze projekty, które trafią do realizacji. Głosowanie zaplanowano w dniach 28 listopada – 5 grudnia. Ostateczną listę projektów przekazanych do realizacji poznamy 5 stycznia 2023 roku.