Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG gościem audycji naukowej Radia Gdańsk | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-24

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG gościem audycji naukowej Radia Gdańsk

Prof. Krzysztof Wilde
Fot. Joanna Matuszewska/Radio Gdańsk 
Gościem redaktor Joanny Matuszewskiej w audycji naukowej realizowanej we współpracy z Uczelniami Fahrenheita, był prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Początek kilkudziesięciominutowej rozmowy dotyczył zainteresowań i pracy badawczej Rektora, która koncentruje się głównie na wytrzymałości materiałów, w tym systemów redukcji drgań obiektów mostowych wywołanych działaniem wiatru i trzęsieniami ziemi. Prof. Krzysztof Wilde opowiadał o swojej pracy naukowej i doświadczeniach z 7-letniego pobytu na Uniwersytecie Tokijskim.

– Jestem zwolennikiem wyjazdów zagranicznych, dzięki którym można rozwijać się naukowo, zobaczyć jak pracują inne zespoły naukowców. Gdyby nie wyjazd do Japonii, dziś nie byłbym rektorem Politechniki Gdańskiej – zaznaczył w rozmowie.

Dalsza część audycji poświęcona była roli Politechniki Gdańskiej w rozwoju odnawialnych źródeł energii w północnej Polsce, przede wszystkim energii z morskich farm wiatrowych. Prof. Wilde opowiedział też o kończącej się budowie Centrum Kompetencji STOS i możliwościach zastosowania znajdującego się tam superkomputera.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

285 wyświetleń