Rektor PG prof. Krzysztof Wilde gościem „Forum Panoramy” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-28

Rektor PG prof. Krzysztof Wilde gościem „Forum Panoramy”

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG
Poniedziałkowe wydanie „Forum Panoramy” na antenie TVP Gdańsk było w całości poświęcone rozmowie z prof. Krzysztofem Wildem, rektorem Politechniki Gdańskiej.

Kilkunastominutowa rozmowa, którą prowadziła red. Agata Mielczarek, w pierwszej części dotyczyła zagadnień z zakresu energetyki jądrowej i planów budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Rektor uczelni podkreślił, że Politechnika Gdańska będzie aktywnie wspierać te plany: zarówno w ujęciu kształcenia odpowiednich kadr na potrzeby przemysłu jądrowego, jak również poprzez współpracę na płaszczyźnie naukowo-biznesowej.

W dalszej części dyskusji rektor PG mówił też o innych polach działalności uczelni, m.in. wspieraniu polskiej obronności poprzez utworzenie i rozwijanie systemu „Głuptak”, czyli bezzałogowego, autonomicznego pojazdu podwodnego służącego obronie przeciwminowej na polskich okrętach – w tym wcielonego ostatnio do służby w Marynarce Wojennej niszczyciela ORP „Mewa”.

Prof. Krzysztof Wilde mówił również o innowacyjnych badaniach nawierzchni drogowych realizowanych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, a także o marce Politechniki w Polsce i na świecie – w tym o Rankingu Szanghajskim, najbardziej prestiżowym rankingu uczelni wyższych na świecie, w którym uczelnia jest klasyfikowana corocznie już od 2020 roku.

Cały odcinek „Forum Panoramy” można obejrzeć na stronie TVP Gdańsk.