EDUOFFSHORE WIND 2023. Uczniowie zainteresowani kierunkami przyszłości | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-03-16

EDUOFFSHORE WIND 2023. Uczniowie zainteresowani kierunkami przyszłości

Targi
 Targi Offshore Wind 2023. Fot. mat. organizatora
Ponad 5 tys. uczniów z ok. stu szkół ponadpodstawowych odwiedziło I Edukacyjne Targi Kariery EDUOFFSHORE WIND 2023 i stoisko Politechniki Gdańskiej.

W dniach 14-15 marca obyły się I Edukacyjne Targi Kariery. W hali AmberExpo zebrali się przedstawiciele i specjaliści branży morskiej energetyki wiatrowej. Politechnika Gdańska przez dwa dni zaprezentowała ofertę kształcenia wobec 5 tysięcy uczniów z ok. 100 szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.

Warsztaty edukacyjne, demonstrator elektrowni wiatrowej, symulatory, łodzie i konkurs dedykowany uczniom szkół średnich. Stoisko Politechniki Gdańskiej przyciągnęło wielu młodych ludzi zainteresowanych studiami w branży offshore.

Na targach swoją działalność pokazało Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, Wydział Elektrotechniki i Automatyki przygotował m.in. wirtualny spacer edukacyjny przy użyciu gogli VP w gondoli elektrowni wiatrowej. Pracownicy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska poprowadzili warsztaty edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa i analizy ryzyka zagrożeń występujących w środowisku morskim. Jak działa i do czego służy łódź typu RIB „HORNET” opowiadali naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, natomiast Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zademonstrował pojazd podwodny „Albatros”.

Ofertę edukacyjną w kierunkach istotnych dla branży offshore’owej zaprezentował Dział Kształcenia PG.

W panelu dyskusyjnym pt.: „Rola uczelni w przygotowaniu kadr dla MEW” wziął udział dr hab. inż. Marek Dzida, pełnomocnik Rektora ds. żeglarstwa, który wraz innymi przedstawicielami uczelni z województwa pomorskiego rozmawiali o możliwościach kształcenia dla branży morskiej energetyki wiatrowej.

W finale targów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Wydział Zarządzania i Ekonomii pn. „Do czego służy wiatr?” i wręczenie nagród ufundowanych przez LZWP PG, MBA PG, CI TASK PG oraz firmę Doraco.