Politechnika Talentów. Nowe obszary współpracy ze szkołami średnimi | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-21

Politechnika Talentów. Nowe obszary współpracy ze szkołami średnimi

grupa roześmianych uczniów z laptopami siedzi na podłodze
Politechnika Gdańska współpracuje obecnie z ponad 120 szkołami średnimi z województwa pomorskiego i wciąż rozszerza zakres tej współpracy. W tym roku po raz pierwszy zainaugurowana zostanie Politechnika Talentów, projekt skierowany do uczniów najlepszych pomorskich liceów i techników. Uruchomiona też została specjalna witryna dla szkół, gdzie nauczyciele i uczniowie mogą znaleźć wiele informacji o różnych formach współdziałania z uczelnią.

Współpraca na linii szkoła średnia-uczelnia stanowi unikalną szansę dla uczniów, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty naukowe. Młodzież ma też okazję by zapoznać się ze specyfiką studiowania na uczelni technicznej czy nawiązać kontakty ze studenckimi kołami naukowymi i realizować wspólne projekty.

Warsztaty, kursy i wycieczki po kampusie

Szkoły ponadpodstawowe, które zawarły porozumienie o współpracy, mogą korzystać z szerokiej oferty uczelni. Organizowane są indywidualne spotkania na PG ze spersonalizowanym programem, gdzie można m.in. wybrać się na spacer po kampusie, poznać z przewodnikiem historię uczelni, dowiedzieć się o zasadach rekrutacji czy wziąć udział w specjalnie przygotowanym dla uczniów wykładzie w wybranej tematyce z zakresu chemii, matematyki czy fizyki.

To z myślą o uczniach szkół średnich, przede wszystkim maturzystach, co roku prowadzone są kursy maturalne z matematyki i fizyki oraz zajęcia z rysunku architektonicznego. Pasjonaci programowania mogą z kolei wziąć udział w Akademii ETI.

Wybitnie uzdolnieni uczniowie mają możliwość udziału w kursowych zajęciach dla studentów, a dla absolwentów liceów i techników z najwyższą średnią, którzy osiągnęli wysokie wyniki rekrutacyjne aplikując na PG, uczelnia oferuje atrakcyjne stypendia.

Politechnika Talentów

Politechnika Gdańska od  lat jest partnerem Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników organizowanego przez Fundację Perspektywy. W tym roku poza uroczystą galą, na której podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego wręczane są wyróżnienia dla szkół z najwyższą punktacją rankingową, uczelnia zaprasza uczniów najlepszych liceów i techników do udziału w szkole letniej. We wrześniu 190 młodych ludzi spędzi dwa niezwykłe dni na PG.

– Już dzisiaj z wielką radością zapraszam młodzież do uczestnictwa w pierwszej edycji Politechniki Talentów, naszej nietypowej szkoły letniej, gdzie będzie można poczuć prawdziwy klimat studiów na PG – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jestem przekonany, że będzie to czas pełen wrażeń, nie tylko pod względem naukowym, ale także rozrywkowym. Chcemy Wam pokazać, że studiowanie na Politechnice Gdańskiej to naprawdę dobry wybór.

W programie Politechniki Talentów są m.in. warsztaty naukowe, kreatywne zajęcia z doradcą zawodowym, spotkanie z Rektorem i naukowcami, a także porcja studenckiego życia – nocleg w akademiku, impreza integracyjna ze studentami w politechnicznym klubie „Kwadratowa” i wiele innych atrakcji.

Specjalna witryna

Politechnika Gdańska uruchomiła także poświęconą współpracy ze szkołami witrynę. Na stronie szkoly.pg.edu.pl  znajdują się informacje o wszystkich możliwościach, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczyciele, szczegóły dotyczące procedur podpisania porozumienia o współpracy z uczelnią oraz aktualności dotyczące cyklicznych wydarzeń, które dla szkół organizuje PG m.in. Ogólnopolski Dzień Otwarty czy Bałtycki Festiwal Nauki.

Odwiedź stronę

– Współpraca ze szkołami średnimi to jeden z naszych priorytetów – podsumowuje prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich. – Organizujemy cykliczne spotkania, rozmawiamy z dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami szkół i staramy się odpowiadać na ich potrzeby. Rolą uczelni jest również pokazywanie młodzieży jakie korzyści dla ich rozwoju mogą przynieść studia i jaka jest specyfika studiów technicznych. Dzięki tej wiedzy mogą podejmować lepsze i bardziej świadome wybory dotyczące swojej naukowej i zawodowej przyszłości.

1248 wyświetleń