Znamy laureatów uczelnianego etapu Konkursu Czerwonej Róży 2023 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-27

Znamy laureatów uczelnianego etapu Konkursu Czerwonej Róży 2023

osoby nagrodzone
Od lewej: prof. Anna Brillowska-Dąbrowska, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Chemicznego, prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich, Karol Pergoł, przedstawiciel zwycięskiego koła naukowego PGRacing Team, Barbara Klaudel, zwyciężczyni w kategorii "Najlepszy student", dr inż. Paweł Raczyński, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki WETI. Fot. Bartosz Bańka/PG
Barbara Klaudel z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Koło Naukowe Mechanik - PGRacing Team z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zostali zwycięzcami tegorocznego uczelnianego etapu prestiżowego konkursu „Czerwonej Róży”.

24 marca zakończył się uczelniany etap konkursu. Do rywalizacji stanęła czwórka studentów oraz cztery koła naukowe. Każdy z uczestników miał 6 minut na prezentację swojego dorobku naukowego lub pokazanie osiągnięć koła naukowego, które reprezentował. Kapituła konkursu, składająca się z 9 osób – prodziekanów z każdego wydziału uczelni pod przewodnictwem prof. Barbary Wikieł, prorektor ds. studenckich, oceniała indywidualne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne, aktywność kół naukowych oraz pasje i zaangażowanie w działalność społeczną.

AI i medycyna

W kategorii „Najlepszy student” swoje osiągnięcia zaprezentowali w kolejności: Szymon Królak (WFTiMS), Barbara Klaudel (WETI), Marcin Jasiukowicz (WIMiO) oraz Wojciech Szot ( WCh).

Jednomyślnie komisja do kolejnego etapu wybrała Barbarę Klaudel, która w swoich badaniach naukowych łączy sztuczną inteligencję i medycynę. Młoda naukowczyni ma już na swoim koncie bardzo wiele osiągnięć, m.in. współtworzenie i wdrożenie nowatorskiego systemu TITAN do rozpoznawania złośliwości guzów nerek, z którego korzystają obecnie trzy pomorskie szpitale. Założyła i współprowadzi startup MIDAS, gdzie powstało spersonalizowane narzędzie do opracowywania i zarządzania dużymi zbiorami danych medycznych. W ramach popularyzowania nauki, w szczególności sztucznej inteligencji prowadzi podcast „Cybernetyczny pomyślunek”. Jest laureatką wielu konkursów, w tym finalistką „25 under 25” - organizowanego przez Forbes i McKinsey. Barbara Klaudel wykorzystuje także swoją wiedzę i umiejętności w działalności charytatywnej. Jest współtwórczynią aplikacji „Zakupy dla seniora”, która była odpowiedzią na potrzeby pomocy osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa. Jej kolejna aplikacja  pomogła w koordynacji pracy gdańskich wolontariuszy w działaniach wspierających Ukrainę.

Bolid na prowadzeniu

O miano „Najlepszego koła naukowego” ubiegały się: Koło Naukowe Technologii i Organizacji Budowy KOBRa (WILiŚ), Koło Naukowe Mechanik - PGRacing Team (WIMiO), Naukowe Koło Chemików SPG (WCh) oraz Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej BioPhoton (WFTiMS).

Najwyższą punktację za swoje osiągnięcia otrzymało koło PGRacing Team. O dotychczasowej działalności koła i planach na przyszłość opowiadał Karol Pergoł, lider sekcji technicznej.

Koło działa na Politechnice Gdańskiej od 2014 roku. Łączy ludzi, których pasją jest mechanika i ….wyścigi samochodowe. PGRacing Team bierze udział w międzynarodowych zawodach inżynierskich Formuła Student, gdzie studenci z najlepszych uczelni z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie. Koło liczy obecnie 65 studentów i ma na koncie 6 zaprojektowanych i własnoręcznie, od podstaw zbudowanych bolidów. Zrzesza studentów z różnych wydziałów, którzy w zależności od swoich kompetencji działają w jednej z kilku sekcji – zajmujących się m.in. aerodynamiką, konstrukcją nośną, elektrycznymi jednostkami napędowymi czy marketingiem.

– Serdecznie gratuluję zwycięzcom, ale także wszystkim, którzy brali udział w tym etapie konkursu. Z przyjemnością wysłuchaliśmy Państwa prezentacji i z podziwem przyglądamy się osiągnięciom naukowym i aktywności kół naukowych. Ze wszystkich wystąpień przebija  ogromna pasja, zaangażowanie i chęć naukowego rozwoju – podkreślała prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich.

Barbara Klaudel i przedstawiciele PGRacing Team będą reprezentowali Politechnikę Gdańską w międzyuczelnianym etapie, który odbędzie się 16 maja. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 21 maja. Czerwona Róża przyznawana jest najlepszym studentom i kołom naukowym na Pomorzu od 1962 roku. Nagrodą główną dla najlepszego studenta jest samochód osobowy, a koło naukowe otrzyma 15 tys zł. na swoją działalność.

Więcej o konkursie

412 wyświetleń