Młodzi architekci z PG zaprojektowali dom dla współczesnego nomada | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-04-20

Młodzi architekci z PG zaprojektowali dom dla współczesnego nomada

Jak powinien wyglądać dom współczesnego nomada? Z tym wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego, jednoetapowego konkursu architektonicznego MOVABLE HOUSE. Ścisłe grono zwycięzców zdominowały projekty studentek i studentów z Wydziału Architektury PG.

Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie projektu „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada” – adaptacja istniejącego pojazdu na jeżdżący dom albo zbudowanie go od podstaw z wykorzystaniem oferowanych przez firmy motoryzacyjne podwozi do zabudowy.

Prace autorów z Politechniki Gdańskiej powstały w ramach przedmiotu obieralnego (w języku angielskim) na piątym semestrze studiów pod kierunkiem dr inż. arch. Karoliny Zielińska-Dąbkowskiej i dr. inż. arch. Marka Gawdzika z Wydziału Architektury. Konkurs zorganizował Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z organizatorem 30. Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskim środowiskiem architektów.

Nagrodzone prace z Politechniki Gdańskiej

Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył projekt zespołu w składzie: Zuzanna Krakowiak, Julia Trzeciak, Karolina Lada.

Plansze

Opinia jury: Nagrodę przyznano za bardzo skromną, prostą, oszczędną w wyrazie a zarazem wyrafinowaną formę architektoniczną kontenera na kołach, który posiada dodatkowo możliwość obrotu. Jury doceniło także kompozycję elementów doświetlenia światłem dziennym oraz sztucznym jak również rozwiązania funkcjonalne wnętrza. Na podkreślenie zasługuje konsekwentne zastosowanie naturalnych materiałów (głównie drewna) we wnętrzu i na zewnątrz co harmonizuje z naturalnym otoczeniem. W tym „ domu na kołach „ poprzez zastosowane rozwiązania materiałowe natura przenika do wnętrza a dom ten świetnie wpisuje się w otaczający krajobraz i staje się jego naturalnym elementem.

Trzecią nagrodę przyznano zespołowi w składzie: Aleksandra Ciżek, Monika Naskręt, Aleksander Wiese (student wymiany Erasmus).

Plansze

Opinia jury: Nagrodę przyznano za ciekawą a zarazem skromną formę architektoniczną kontenera na kołach, którego przestrzeń może zostać powiększona. Na uwagę zasługuje sam pomysł konstrukcji składanej ściany harmonijkowej dzięki której przestrzeń kontenera może zostać wydłużona. Jury zwróciło także uwagę na dobór materiałów oraz rozwiązania oświetleniowe wnętrza.

Natomiast wyróżnienie w konkursie otrzymała także praca zespołu w składzie: Manon Tauzin i Ane Ventureira (studentki wymiany Erasmus)

Opinia jury: Jury przyznało wyróżnienie tej pracy za pomysł konstrukcji, która może być składana i rozkładana samodzielnie w postaci jakby „ namiotu „ na przyczepie. Nie jest to zatem gotowy kontener, który przewozimy, ale „ obiekt „ do samodzielnego montażu w postaci stelażu z trójkątnych elementów. W efekcie uzyskujemy „obiekt” o zupełnie innym charakterze.