Odczuwalnie zmniejszy odrzut broni palnej. Projekt absolwenta PG powstał z pasji | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-21

Odczuwalnie zmniejszy odrzut broni palnej. Projekt absolwenta PG powstał z pasji

Broń
Mgr inż. Kornel Piłat, absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zaprojektował urządzenie wylotowe do karabinu snajperskiego, które zmniejszy odczuwalny odrzut broni.  Badania nad urządzeniem stanowiły podstawę pracy magisterskiej za którą młody naukowiec został nagrodzony Dyplomem Roku.

– Hamulec wylotowy to gazodynamiczne urządzenie montowane na końcu lufy. Powoduje on zmniejszenie odczuwalnego odrzutu broni palnej – jest to bardzo ważne dla strzelca, ponieważ odrzut wpływa negatywnie na kontrolę broni. Przekłada się to na celność i komfort strzelania, może nawet spowodować obrażenia u osoby strzelającej – mówił Kornel Piłat.

Urządzenia wylotowe dzieli się na części: reakcyjne, akcyjne i reakcyjno-akcyjne. Pierwsze kierują gazy do tyłu. Te powodują zatrzymanie ruchu broni do tyłu i zmniejszenie odczuwalnego odrzutu. Drugie łączą się z ciśnieniem dynamicznym – ciśnienie uderza w ścianki hamulca i kieruje broń do przodu.

Dodatkowa  geometria

Pomysł na „Projekt urządzenia wylotowego do karabinu snajperskiego” wziął się z pasji – mgr inż. Kornel Piłat jest strzelcem sportowym. Celem pracy było opracowanie innowacyjnego hamulca wylotowego i jego optymalizacja poprzez analizę teoretyczną i doświadczalną wybranych rozwiązań urządzeń wylotowych. Absolwent sam stworzył model geometrii rozwiązania i porównał ją z  dostępnymi na rynku.

– Za pomocą narzędzia do badania przepływów Ansys Fluent, zamodelowałem jeden wystrzał z różnych modeli hamulców. Pozwoliło mi to sprawdzić, jaka siła odrzutu będzie działać na strzelca  przy różnych typach. Zbadałem pola ciśnienia i temperatury. Badania wykazały, że faktycznie – ta dodatkowa geometria działa – dodał Kornel Piłat.

Projekt był testowany w warunkach rzeczywistych na strzelnicy w Dąbrówce. W poniższych animacjach można zobaczyć działanie hamulca wylotowego w zwolnionym tempie. Ich autorami są: prof. Jerzy Ejsmont, prof. Grzegorz Ronowski oraz mgr inż. Kornel Piłat.

Analiza badanych modeli była prowadzona za pomocą obliczeń numerycznych metodą elementów skończonych w środowisku CFD. W pracy absolwent przedstawił analizę odrzutu i podrzutu lufowej broni strzeleckiej. Wyjaśnił przyczyny występowania zjawiska odrzutu i podrzutu oraz ich wpływ na broń i strzelca. Dodatkowo zostało ujęte zjawisko skręcania broni. Zostały opisane różnego rodzaju urządzenia wylotowe, ich podział i zasada działania. Dla każdego typu urządzenia został przedstawiony jego schemat i podane zalety oraz wady stosowania. Badacz przeanalizował wypływ gazów prochowych, proces tworzenia się fal uderzeniowych i błysków wystrzału dla lufy bez urządzeń wylotowych. Omówiony został również przepływ gazów prochowych przez hamulec wylotowy. W pracy został przedstawiony proces tworzenia modeli do obliczeń komputerowych CFD.

Promotorem pracy magisterskiej był prof. Jerzy Ejsmont z Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn WIMiO

603 wyświetleń