Architekci z Gdańska dla odbudowy Ukrainy. Konferencja na PG [ZAPOWIEDŹ] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-15

Architekci z Gdańska dla odbudowy Ukrainy. Konferencja na PG [ZAPOWIEDŹ]

Zdjęcia przedstawiające architekturę Ukrainy
„Odbudowy – transformacje – renowacje” to tytuł konferencji, która potrwa dwa dni i rozpocznie się 16 maja na Politechnice Gdańskiej, a w której udział wezmą zarówno polscy, jak i ukraińscy architekci.

W harmonogramie wydarzenia znajdują się wykłady i panele dotyczące m.in. zniszczeń w Ukrainie i specyfiki renowacji zabytków w czasach wojennych, czy przedstawienia problematyki zniszczeń i odbudowy Ukrainy oraz wyzwań w ukraińskiej architekturze i urbanistyce. Eksperci przedstawią również koncepcje odbudowy miast północnoeuropejskich po II wojnie światowej, w tym Rotterdamu, Lubeki, Szczecina, czy Gdańska, a także nowoczesne techniki dokumentacji, inwentaryzacji i digitalizacji dziedzictwa materialnego.

Konferencja potrwa dwa dni: we wtorek 16 maja odbywać się będzie w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej, a w środę 17 maja w siedzibach Pomorskiej Izby Architektów i Stowarzyszenia Architektów RP. Z pełnym harmonogramem można zapoznać się klikając poniższy przycisk:

Program konferencji 

W spotkaniu wezmą udział uznani eksperci – zarówno z Polski, jak również z Ukrainy – w tym m.in. prezes Narodowego Związku Architektów Ukrainy dr Alexander Czyżewski i arch. Wolodymyr Derbeniow wiceprezes fundacji Ukrainian Europe ds. urbanistyki i planowania przestrzennego. Polskie środowisko architektoniczne reprezentować będą z kolei m.in. prof. Lucyna Nyka, dziekanka Wydziału Architektury PG, prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, prof. Jakub Szczepański (prodziekan WA) oraz arch. Ryszard Gruda, prezes Izby Architektów RP i arch. Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP o. Wybrzeże.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pt. Pokój i wojna: architektura Ukrainy, która przybliży architekturę ukraińską okresu przedwojennego i jednocześnie pokaże zniszczenia wojenne. Zostanie zaprezentowana w holu na parterze Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, naprzeciw wejścia do biblioteki.

227 wyświetleń