Sukces studentów SimLE w konkursie RoboBoat2023. ASV Perkoz ze specjalną nagrodą | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-19

Sukces studentów SimLE w konkursie RoboBoat2023. ASV Perkoz ze specjalną nagrodą

Uśmiechnięci studenci
Fot. mat SimLE 
9. miejsce w klasyfikacji ogólnej i specjalna nagroda sędziów za najbardziej przewidujące planowanie działań i zarządzanie zespołem – z takim wynikiem studenci z koła naukowego SimLE wrócili z dronem portowym ASV Perkoz z konkursu RoboBoat 2023. Wydarzenie odbyło się w Sarasocie na Florydzie.

SV Perkoz, czyli autonomiczny pojazd nawodny powstał w ramach projektu SeaSentinel. To pomysł Igora Rusieckiego, studenta drugiego roku oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Dron to platforma dla modułu zadaniowego, będącego w stanie wykrywać zanieczyszczenia wody. Większość kadłuba została wykonana z PET-G metodą druku 3D. W celu wydrukowania tak dużych elementów studenci z KN SimLE skorzystali z pomocy firmy SpaceForest oraz X3D.

W projekcie są cztery główne działy zajmujące się mechaniką, elektryką, segmentem naziemnym i komputerem pokładowym. Grupie udało się zbudować 27-osobowy zespół z trzech wydziałów Politechniki Gdańskiej: Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

RoboBoat2023

W międzynarodowych zawodach RoboBoat zespoły z całego świata projektują autonomiczne, zrobotyzowane łodzie do poruszania się po torze pełnym wyzwań. Podczas pobytu na Florydzie studenci wzięli udział w kilku konkurencjach – testowali pojazd na wodzie, przedstawili również prezentację dotyczącą rozwiązań zaimplementowanych w projekcie. - Były to między innymi kamery stereo z wbudowanymi procesorami, korzystającymi z algorytmu YOLOv7, pozwalające na rozpoznawanie przez pojazd jego otoczenia, jak również ramię robotyczne oraz napęd omnikierunkowy – mówił Igor Rusiecki.

Wyzwania

Przez kilka pierwszych dni trwania konkursu największym wyzwaniem dla studentów było ustanowienie stabilnego połączenia między pojazdem a stacją naziemną na długich dystansach. Po rozwiązaniu tego problemu zespół wystartował niczym błyskawica, kwalifikując się do finału oraz zajmując tam 9. Miejsce.

– Zdecydowanie najlepiej sprawdził się zastosowany napęd omnikierunkowy. W trakcie konkursu uczestnicy nie raz musieli zmagać się z silnymi wiatrami, charakterystycznymi dla Florydy zimą. ASV Perkoz znakomicie sprawdzał się w takich warunkach, co dawało mu przewagę nad konkurencją. Ciąg uzyskany przez pojazd polskich studentów wyniósł aż 28,6 lbf, co umieściło go na drugim miejscu w tej kategorii – podkreślił student.

Studenci planują wziąć udział w kolejnej edycji konkursu RoboBoat, która odbędzie się w 2024 roku. Podjęli także współpracę z kołem naukowym z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, które zajmuje się wzornictwem.

Koszt projektu to ok. 300 tys. złotych. Był on finansowany przez dziekana WIMiO, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz projekt Najlepsi z Najlepszych.

546 wyświetleń