Czworo naukowców PG z dofinansowaniem w konkursie MINIATURA | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-28

Czworo naukowców PG z dofinansowaniem w konkursie MINIATURA

Czworo naukowców z PG
Czworo naukowców z PG laureatami konkursu MINIATURA 7. Od lewej: dr inż. Paweł Szczeblewski (WCh), dr inż. Natalia Lasowicz (WILiŚ), dr inż. Karol Winkelmann (WILiŚ), dr inż. Karolina Fitobór (WILiŚ)
Narodowe Centrum Nauki opublikowało drugą listę laureatów siódmej edycji konkursu MINIATURA. Znalazło się na niej aż czworo naukowców z Politechniki Gdańskiej – troje z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz jedna osoba z Wydziału Chemicznego.

Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura 7 przyznało granty w kwocie ponad 2,5 mln zł. Dzięki nim uczeni z całego kraju będą mogli zrealizować pojedyncze działania naukowe, takie jak badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze czy wyjazdy konsultacyjne. W konkursie można było uzyskać od 5 000 do 50 000 zł.

W maju tego roku opublikowano pierwszą listę laureatów konkursu. Znalazło się na niej pięcioro naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. 26 czerwca Narodowe Centrum Nauki opublikowało drugą listę nagrodzonych w 7. edycji konkursu.

Do finansowania zakwalifikowane zostały następujące projekty z Politechniki Gdańskiej:

• Wzmocnienie uszkodzonego budynku stalowego wyposażonego w stalową ścianę usztywniającą oraz śruby SMA, kierownik projektu: dr inż. Natalia Lasowicz (WILiŚ), kwota dofinansowania: 49 830 zł.
  • Wieloaspektowa analiza eksploatacji systemów gospodarczego wykorzystania wód opadowych, kierownik projektu: dr inż. Karolina Fitobór (WILiŚ), kwota dofinansowania: 44 000 zł.
  • Opracowanie efektywnej metody izolacji analogów amfoterycyny B o potencjalnym znaczeniu klinicznym, kierownik projektu: dr inż. Paweł Szczeblewski (WCh), kwota dofinansowania: 49 500 zł.
  • Probabilistyczna analiza zmiany odpowiedzi mechanicznej kopuły tensegralnej wywołanej imperfekcjami geometrycznymi i obciążenia oraz oszacowanie wrażliwości i niezawodności użytkowej kopuły ze względu na stany graniczne nośności i użytkowalności, kierownik projektu dr inż. Karol Winkelmann (WILiŚ), kwota dofinansowania 21 296 zł.