Najlepszy chapter na świecie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nyki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-12

Najlepszy chapter na świecie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nyki

Logo IEEE
Oddział międzynarodowej organizacji Institute of Electrical and Electronics Engineers  (IEEE) pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nyki z Politechniki Gdańskiej został uznany przez tę organizację za najlepszy na świecie.

Chapter to podstawowa jednostka największej organizacji międzynarodowej zrzeszającej specjalistów z najszerzej pojętej dziedziny elektroniki, elektrotechniki, informatyki i automatyki – IEEE.  Organizacja jest właścicielem największej bazy pełnotekstowej publikacji naukowych wydawanych pod auspicjami IEEE - IEEE Xplore

Towarzystwo IEEE AES-S co roku organizuje konkurs na najlepiej działający chapter(oddział). W tegorocznym konkursie najlepszym na świecie okazał IEEE Joint Chapter AP/MTT/AES (Antennas and Propagation/Microwave Theory and Technology/Aerospace and Electronic Systems, którym kieruje prof. Krzysztof Nyka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

– Nasz oddział związany jest z trzema zakresami tematycznymi:  techniką antenową, radarami i techniką mikrofalową – tłumaczy prof. Krzysztof Nyka. – Członkostwo w organizacji wiąże się z coroczną składką, ale kategoria członkostwa przyznawana jest w uznaniu doświadczenia zawodowego i poziomu uznanego na świecie wkładu w rozwój branżowej wiedzy i techniki.

Oddziały tematyczne (chapters) IEEE są dodatkową formułą organizacyjną specjalistów z tej samej branży na poziomie lokalnym (narodowym w Europie). Podstawową aktywnością jest organizowanie tzw spotkań technicznych, czyli seminariów, na których często zapraszani ze świata specjaliści wygłaszają wykłady dotyczące najnowszych osiągnięć techniki i nauki. Oddziały włączają się też w organizacje i sponsorowanie techniczne międzynarodowych konferencji naukowych.

– Nasz oddział jest współorganizatorem odbywających się co 2 lata międzynarodowych konferencji International Microwave and Radar Conference MIKON i International Radar Symposium w ramach Microwave and Radar Week. Ostatnia edycja konferencji odbywała się we wrześniu 2022 na Politechnice Gdańskiej. Dodatkowo jesteśmy organizatorem i fundatorem nagród w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę magisterską w dziedzinie techniki mikrofalowej i radarowej.

Nagroda w konkursie to duży prestiż i docenienie pracy polskich ekspertów. Wyróżnienie odbierał prof. Mateusz Malanowski z Politechniki Warszawskiej podczas konferencji RadarConf’23 w San Antonio w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Krzysztof Nyka kieruje wyróżnionym oddziałem już drugą kadencję ( 2021/22 i 2022/23). Pod jego przewodnictwem oddział został wyróżniony też inną nagrodą analogiczną do AES-S: 2022 MTT-S Outstanding Chapter Award.