Odszedł Mścisław Nakonieczny, pierwszy dyrektor Centrum Informatycznego TASK | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-06-05

Odszedł Mścisław Nakonieczny, pierwszy dyrektor Centrum Informatycznego TASK

Mścisław Nakonieczny
Mścisław Nakonieczny pierwszy i wieloletni dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Fot. mat. Forum Akademickie
Mścisław Nakonieczny był pierwszym i wieloletnim dyrektorem Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, którego siedziba od początku, czyli od 1994 r., znajduje się na Politechnice Gdańskiej.

Budowa Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu jesienią 1993 r. przez władze trójmiejskich uczelni, jednostki PAN oraz instytucje badawcze Trójmiasta, a pierwszym kierownikiem Centrum Informatycznego TASK został mgr inż. Mścisław Nakonieczny. Pierwsza siedziba centrum mieściła się w Gmachu Głównym PG (obecnie: w Centrum Kompetencji STOS PG).

Jego zasługi w rozwój Internetu i sieci komputerowych w Trójmieście i na Pomorzu były niebagatelne. Nadzorował nie tylko tworzenie sieci TASK, ale był też jednym z inicjatorów budowy i wieloletnim członkiem rady użytkowników krajowej sieci światłowodowej PIONIER, która została utworzona na potrzeby naukowo-badawcze polskich uczelni.

Projekty, przy których pracował, zapewniły wszystkim trójmiejskim uczelniom wyższym, a także wielu placówkom badawczym z Trójmiasta, dostęp do sieci internetowej. W chwili utworzenia liczyła ona 55 kilometrów i łączyła Gdańsk z Sopotem i Gdynią.

Mścisław Nakonieczny piastował stanowisko dyrektora CI TASK aż do 2015 roku. Pożegnanie Zmarłego nastąpi w środę 7 czerwca o godz. 13:30 w kaplicy na Cmentarzu Łostowickim. Msza św. odbędzie się w środę o godz. 12 w kościele pw. A. Boboli przy ul. Mickiewicza we Wrzeszczu.

672 wyświetleń