Coraz więcej kandydatów na studia na PG. O jedno miejsce walczyło ponad sześć osób | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-28

Coraz więcej kandydatów na studia na PG. O jedno miejsce walczyło ponad sześć osób

studenci idący przed gmachem
Tegoroczne dane pokazują, że po raz kolejny wzrosła liczba kandydatów chętnych do studiowania na Politechnice Gdańskiej. Wpłynęło ponad 31,3 tys. zgłoszeń na studia pierwszego stopnia na rok akademicki 2023/2024, czyli prawie 16 procent więcej niż przed rokiem. Najbardziej obleganym kierunkiem (1,9 tys. kandydatów) była informatyka, a w przeliczeniu na jedno miejsce najwięcej chętnych (19,6 os.) zgłosiło się na zarządzanie prowadzone w języku angielskim.

Politechnika Gdańska przygotowała 5300 miejsc na 37 kierunkach studiów pierwszego stopnia, w tym 4855 na studiach stacjonarnych i 445 na studiach niestacjonarnych.

Zgłoszeń kandydatów było łącznie ponad 31,3 tys., w tym na studiach stacjonarnych 29,7 tys. Liczba ta wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o prawie 16 procent. O jedno miejsce na studiach stacjonarnych ubiegało się 6,1 kandydata.

– W tym roku mieliśmy ponad cztery tysiące dwieście zgłoszeń więcej niż w ubiegłym roku. Widzimy więc, że wśród młodych ludzi wzrasta zainteresowanie studiami na Politechnice Gdańskiej, co niezmiernie nas cieszy mówi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich. Ważne jest dla nas również to, że bardzo dużo laureatów olimpiad i konkursów w tym roku wybrało naszą uczelnię, jest to prawie 60 osób. Z drugiej strony staramy się zachęcić absolwentów techników do podejmowania studiów na kierunkach zgodnych z ich dotychczasowym kierunkiem kształcenia, doceniając ich umiejętności techniczne zdobyte podczas nauki w technikum. W tym roku szacujemy, że przyjmiemy 610 absolwentów tego typu szkół – dodaje prof. Wikieł.

Najbardziej oblegane kierunki według liczby kandydatów ogółem (pierwsza piątka):

 • Informatyka – 1909 kandydatów
 • Automatyka, cybernetyka i robotyka – 1573
 • Budownictwo – 1475
 • Automatyka, robotyka i systemy sterowania – 1397
 • Ekonomia – 1357.

Najpopularniejsze kierunki według liczby kandydatów na miejsce (powyżej 10 osób na 1 miejsce):

 • Zarządzanie (studia w języku angielskim) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (19,6 os. na miejsce)
 • Ekonomia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (18,1 os. na miejsce)
 • Zielone technologie na Wydziale Chemicznym (13,5)
 • Zarządzanie inżynierskie na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (13,5)
 • Gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury (12,9)
 • Inżynieria danych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (11,6)
 • Analityka gospodarcza na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (11,5)
 • Zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (10,9).

27 lipca zostały opublikowane listy osób przyjętych na studia I stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym w rekrutacji podstawowej. Gratulujemy wszystkim kandydatom, którzy zostali przyjęci na swoje wymarzone kierunki.

Ostateczną liczbę nowoprzyjętych studentów na studia stacjonarne i niestacjonarne poznamy dopiero pod koniec września. Kandydaci, którym niewiele brakowało, aby dostać się na wybrany kierunek mogą składać odwołania od decyzji o nieprzyjęciu. Szczegółowe informacje dla kandydatów są publikowane na stronie pg.edu.pl/rekrutacja.

Dodatkowa rekrutacja na kierunki, na których są wolne miejsca rozpocznie się 5 września. Informacje na ten temat pojawią się w połowie sierpnia.

Więcej

5772 wyświetleń