O retencji w „Faktach” i zanieczyszczeniu światłem w „Polityce” [PG w mediach] | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-07-17

O retencji w „Faktach” i zanieczyszczeniu światłem w „Polityce” [PG w mediach]

PG w mediach
Według danych z monitoringu mediów w dniach 10-16 lipca  2023 r. w prasie, telewizji, radiu i portalach internetowych ukazało się w sumie 312 wzmianek dotyczących Politechniki Gdańskiej.

Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

„Fakty” TVN

W czwartkowym, głównym wydaniu „Faktów” TVN ukazał się materiał red. Dominiki Ziółkowskiej traktujący o problematyce retencji i potrzebie oszczędzania wody, a którego punktem wyjścia była decyzja władz Słupska o przeznaczeniu kilkuset tys. litrów wody z miejskiego basenu na potrzeby utrzymania czystości w mieście, zamiast wylania jej do kanalizacji. Ekspertką naukową materiału była prof. Magdalena Gajewska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Materiał w całości można obejrzeć pod poniższym linkiem.

„Polityka” i „Rzeczpospolita”

W czerwcu pracę na temat zanieczyszczenia światłem opublikowała w prestiżowym piśmie „Sience” polska badaczka z Politechniki Gdańskiej dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska. Jej zdaniem ekspozycja na światło w nocy może nie tylko powodować problemy ze snem, ale też zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich, jak nadciśnienie, otyłość, depresja, cukrzyca czy nawet nowotwory. Artykuł omawiano już w większości dużych, polskich mediów, a teraz do tego grona dołączyły dwa tytuły: „Polityka” i „Rzeczpospolita”, gdzie w tym pierwszym przeprowadzono szeroki wywiad z naukowczynią.

Polityka   Rzeczpospolita

O rekrutacji na PG

W ubiegłym tygodniu zakończył się jeden z najważniejszych etapów tegorocznej rekrutacji, czyli elektronicznej rejestracji kandydatów. Szczegóły dotyczące tego etapu – w tym listę najbardziej popularnych kierunków z oferty PG – podały m.in.: Onet, Polska Agencja Prasowa, Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza i wiele innych, a także liczne stacje radiowe, m.in. Eska, VOX FM i Radio Gdańsk.

Wirtualna Polska

„Parkiet”

Wzrost płacy minimalnej o 43 proc. w dwa lata nie pozostanie bez wpływu na rynek pracy i gospodarkę, ale ekonomiści nie spodziewają się na ogół skoku bezrobocia, bo na to nie pozwala sytuacja demograficzna – ekspertką w artykule dot. wzrostu płacy minimalnej była prof. PG Aleksandra Parteka (WZiE).

PAP

Modernizacja budynku Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz utworzenie interdyscyplinarnej pracowni BioMed Lab’u - to projekty, które zrealizuje Politechnika Gdańska w ramach dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki na ponad 20 mln zł. Informację o dofinansowaniu opublikował dział naukowy Polskiej Agencji Prasowej.