Piłkarze Politechniki Gdańskiej akademickimi wicemistrzami Europy | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-04

Piłkarze Politechniki Gdańskiej akademickimi wicemistrzami Europy

W dwóch szeregach grupa młodych mężczyzn. Na przedzie trzymają flagę Polski.
Piłkarska reprezentacja PG. Fot. materiały CSA
Między 25 czerwca a 2 lipca w albańskiej Tiranie odbywały się Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Piłkarze Politechniki Gdańskiej zajęli w turnieju drugą lokatę, zostając wicemistrzami „Starego Kontynentu”. To kolejny, po obronieniu mistrzowskiego tytułu w Akademickich Mistrzostwach Polski, wielki sukces sportowców z PG.

W rywalizacji udział wzięło 16 zespołów, które w ubiegłym roku były medalistami rodzimych turniejów mistrzowskich. Na starcie turnieju zameldowały się reprezentacje uczelnie z takich krajów jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Chorwacja czy Włochy.

– To kolejny duży sukces naszych sportowców. Dopiero co cieszyliśmy się z czwartego z rzędu triumfu w klasyfikacji końcowej Akademickich Mistrzostw Polski, a teraz dokładamy do tego akademickie wicemistrzostwo Europy w piłce nożnej – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Niezmiernie mnie cieszy, że nasi studenci angażują się w uprawianie rozmaitych dyscyplin w ramach Centrum Sportu Akademickiego PG. Ich sukcesy udowadniają, że warto to robić. Gratuluję zarówno samym piłkarzom, jak i trenerom oraz wszystkim osobom, które ciężko pracowały na ten znakomity rezultat.

W fazie grupowej nasza reprezentacja rozegrała trzy mecze i wygrała dwa z nich. Podopieczni trenera Andrzeja Busslera pokonali University of Wageningen oraz University of Heidelberg. Oba spotkania kończyły się wynikiem 1:0, a bramki zdobywali odpowiednio: Dawid Wasilewski oraz Miłosz Manuszewski. W trzecim meczu fazy grupowej nasi piłkarze w ulegli 0:1 drużynie University Fan Noli. Pomimo porażki reprezentacja PG zapewniła sobie 1. miejsce w grupie A i awans do ćwierćfinału.

W ¼ turnieju gdańszczanie zmierzyli się z University of Porto. Pierwsze spotkanie fazy pucharowej dostarczyło wiele emocji, a o zwycięstwie decydowały rzuty karne. Po regulaminowym czasie gry na tablicy wyników było 2:2. Bramki dla naszej ekipy strzelili Miłosz Manuszewski i Marcel Brodnicki. W serii „jedenastek”, którą PG, wygrało 4:1 niekwestionowanym bohaterem był nasz bramkarz – Marcin Skowronek, który dwiema skutecznymi obronami zapewnił naszej ekipie wygraną.

Ze zwycięstwa zespół PG mógł się cieszyć także w półfinale. W meczu, którego stawką był awans do finału, nasza drużyna zmierzyła się University of Rouen. Dzięki bramkom Miłosza Manuszewskiego i Łukasza Lulińskiego reprezentacja PG zwyciężyła 2:1.

W wielkim finale drużyna Politechniki Gdańskiej stanęła naprzeciw piłkarzom z University of Wurzburg. Od pierwszego gwizdka czuć było, że chęć na wywalczenie mistrzowskiego tytułu mają obie drużyny. Po wyrównanej, bezbramkowej pierwszej połowie, po zmianie stron wynik otworzył Dawid Wasilewski. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się pójść za ciosem. Niemieccy piłkarze przejęli inicjatywę, trzykrotnie pokonując bramkarza gdańskiej drużyny. Ostatecznie reprezentanci PG ulegli w finale 1:3, kończąc turniej na drugim miejscu. Wywalczenie tytułu wicemistrzów Europy to ogromny sukces naszej uczelni.

– Tydzień pobytu w Albanii pozwolił nam osiągnąć wielki sukces. Drużyna zajęła drugie miejsce i wywalczyła akademickie wicemistrzostwo Europy – podsumowuje turniej Andrzej Bussler, trener piłkarskiej reprezentacji Politechniki Gdańskiej. – Śmiało mogę powiedzieć, że cały sztab szkoleniowy jest bardzo zadowolony z postawy zespołu. Wszyscy zawodnicy zagrali na miarę swoich możliwości. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany.

– Cały wyjazd to ogromny sukces. Z całą pewnością godnie reprezentowaliśmy tu Polskę, Gdańsk, a przede wszystkim Politechnikę Gdańską – dodaje Kazimierz Rozwadowski, wicedyrektor w Centrum Sportu Akademickiego PG. 

Reprezentacja PG wystąpiła w składzie: Marcin Skowronek, Łukasz Jackiewicz, Jakub Golc, Marcel Brodnicki, Miłosz Manuszewski, Łukasz Luliński, Dawid Wasilewski, Maciej Tuptyński, Cezary Gawron, Jakub Bloch, Jan Bożym, Miłosz Szulkowski, Szymon Gawron, Artur Bodalski, Patryk Reszka, Grzegorz Ewertowski, Bartosz Lupa, Bartosz Polonis, Cezary Januszkiewicz, Krzysztof Strzelecki Trener: Andrzej Bussler.

494 wyświetleń