Podsumowanie roku Rady Programowej ULO | Politechnika Gdańska

Podsumowanie roku Rady Programowej ULO

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące
Nowa siedziba ULO przy ul. Traugutta 92 w Gdańsku. Fot. Konrad Kędzior
Opieka mentorska, dedykowane zajęcia czy udział w przedsięwzięciach o charakterze badawczym to tylko przykłady działań Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego na rzecz uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO) w Gdańsku. Na zakończenie roku szkolnego Rada Programowa ULO, w skład której wchodzą także przedstawicielki i przedstawiciele uczelni tworzących FarU, podsumowują dotychczasowe działania.

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański w 2021 roku podpisały Deklarację Patronacką, na mocy której uczniowie ULO mogą korzystać z zajęć, wykładów, konferencji i warsztatów organizowanych dla studentów Uczelni Fahrenheita (FarU).

FarU tworzy również Radę Programową ULO, czuwającą nad stałym doskonaleniem jakości kształcenia w zakresie współpracy ze szkolnictwem wyższym.

Skład Rady Programowej:

• GUMed – dr hab. Małgorzata Grembecka (kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii – Wydział Farmaceutyczny)
  • PG – dr Barbara Wikieł, prof. PG (prorektor ds. studenckich)
  • UG – dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG (prorektor ds. studentów i jakości kształcenia)
  • Fundacja Pozytywne Inicjatywy – dr Piotr Szeląg (wiceprezes zarządu)
  • ULO – Waldemar Kotowski (dyrektor)

Wiele form współpracy z PG

– W rozwoju młodych ludzi, ich zainteresowań i talentów, niezwykle istotne jest wsparcie, na jakie mogą liczyć. I tutaj dostrzegam najważniejszą naszą rolę – uczelni patronackich, w szczególności Politechniki Gdańskiej – jako miejsca, gdzie uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego mogą to wsparcie otrzymać. – podkreśla prof. Barbara Wikieł, prorektor ds. studenckich –  Mogą u nas poszerzyć swoje horyzonty poznawcze, uczestnicząc w  specjalnych zajęciach dla nich przygotowanych albo w zajęciach ze studentami, w konferencjach, zajęciach kółek zainteresowań i kół naukowych, itp. Z tych wszystkich form wsparcia uczniowie ULO korzystali na Politechnice Gdańskiej w minionym roku szkolnym 2022/2023. Od przyszłego roku dodatkowo planujemy jeszcze uruchomienie opieki mentorskiej nauczycieli akademickich nad wyjątkowo uzdolnionymi uczniami. Bliska odległość szkoły od naszego kampusu stwarza również na przyszłość możliwości wykorzystania bazy lokalowej uczelni, w szczególności laboratoriów, do prowadzenia specjalistycznych zajęć dla uczniów.

Nowy rok szkolny 2023/2024 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące rozpocznie na Politechnice Gdańskiej. Uroczysta inauguracja odbędzie się 4 września br. w  murach Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Wykład inauguracyjny poświęcony będzie sztucznej inteligencji.

– Warto podkreślić, że w tegorocznej rekrutacji szkoła może się pochwalić największą liczba kandydatów i chętnych na jedno miejsce ze wszystkich szkół ogólnokształcących Trójmiasta. Gratuluję dyrekcji i nauczycielom tego osiągnięcia, które moim zdaniem świadczy o jakości pracy szkoły i o tym, że przygotowana oferta trafia w potrzeby młodych ludzi!  – dodaje prorektor Barbara Wikieł.