Studenckie wizje wnętrza jachtu „Panorama” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-07-03

Studenckie wizje wnętrza jachtu „Panorama”

łodka
Pierwszą nagrodę przyznano projektowi zespołu w składzie Nyasha Chitsiga (Politechnika Wrocławska) i Marta Skiba (London Metropolitan University).
Rozstrzygnięto studencki konkurs na projekt aranżacji wnętrza jachtu „Panorama” na potrzeby wypraw oceanicznych. Patronat nad konkursem zorganizowanym przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa objął prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Jury w składzie: prof. Krzysztof Wilde, prof. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury, Piotr Orwaldi, inicjator odbudowy jachtu, Rafał Zakrzewski, dyrektor Centralnego Ośrodka Żeglarskiego AZS w Gdańsku oraz dr hab. inż. Wojciech Litwin, prof. PG z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oceniło nadesłane prace i zdecydowało o przyznaniu nagrody oraz wyróżnienia.

Doceniono funkcjonalność aranżacji

Pierwszą nagrodę (w wysokości 7 tys. zł) przyznano projektowi zespołu w składzie Nyasha Chitsiga (Politechnika Wrocławska) i Marta Skiba (London Metropolitan University).

–  Jury doceniło przede wszystkim walory funkcjonalne zaproponowane w tym projekcie, ale także zwrócono uwagę na wysoką jakość przygotowanego projektu, w tym trójwymiarowe wizualizacje aranżacji wnętrza – mówi prof. Wojciech Litwin.

Wnętrze jachtu w zwycięskiej pracy zostało zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby dziesięcioosobowej załogi w czasie rejsu. Dostęp do kabiny nawigacyjnej, która znajduje się w centralnym punkcie, ma ułatwiać komunikację i zapewnia dobrą widoczność podczas rejsu. Przy wyjściu z kabiny znajduje się mesa, w której autorzy projektu zaproponowali rozkładany stół i miejsca do siedzenia, zapewniając przestrzeń do wypoczynku i spożywania posiłków. Z kolei w kambuzie zlokalizowanym bezpośrednio przy mesie znajduje się zabudowa kuchenna. Koje umieszczono parami wzdłuż jednej burty oraz z przodu i tyłu jachtu, tak aby uzyskać jak największe poczucie prywatności członków załogi. Przy kojach zaprojektowano szafy, a na całym jachcie znajdują się liczne schowki. Dwie toalety zlokalizowano po przeciwnych stronach jachtu dla wygody i funkcjonalności.

Wyróżnienie (w wysokości 3 tys. zł) otrzymał projekt Macieja Dzikowskiego, studenta kierunku Projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Jury doceniło praktyczną aranżację wnętrza jachtu.

O Panoramie

„Panorama” to polski jacht, który był flagową jednostką Jacht Klubu AZS Wrocław. Powstał z myślą o żegludze po wszystkich akwenach świata, w każdych warunkach atmosferycznych. Jacht zbudowano we wrocławskiej Stoczni Remontowej według planów Kazimierza Michalskiego. Po trzyletniej budowie, jednostkę zwodowano 12 lipca 1986 r. w Szczecinie.

Od dekady „Panorama” nie jest zdolna do samodzielnej żeglugi. Obecnie znajduje się na przystani AZS Galion w gdańskich Górkach Zachodnich i ma przejść generalny remont, aby służyć kolejnym pokoleniom żeglarzy. Właścicielem jednostki jest AZS.