Sukcesy Szkoły Doktorskiej w realizacji Strategii HR4R | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-07-28

Sukcesy Szkoły Doktorskiej w realizacji Strategii HR4R

szkoła doktorska
Szkoła Doktorska została doceniona przez przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE) m.in. w zakresie prowadzania polityki rekrutacyjnej.

Podczas czerwcowej wizyty przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie ponownego przyznania Politechnice Gdańskiej wyróżnienia HR Exellence in Research na kolejne trzy lata, sprawdzana była również polityka rekrutacyjna Szkoły Doktorskiej. W raporcie końcowym podkreślone zostały transparentne, merytoryczne zasady rekrutacji, zwanej Polityką OTM-R oraz działania w zakresie internacjonalizacji.

Proces rekrutacji

W ramach podnoszenia jakości procesu rekrutacyjnego wykorzystywane są e-narzędzia do publikowania ogłoszeń, takie jak EURAXESS, ResearchGate, strona Ministerstwa Nauki i Edukacji, a także specjalnie w tym celu utworzona strona Politechniki Gdańskiej. Wszystkie ogłoszenia są przygotowywane w jednolitym, dwujęzycznym szablonie, co znacznie zwiększa przejrzystość procesu i sprawia, że jest bardziej przyjazny zarówno dla rekrutujących, jak i kandydatów. Szkoła Doktorska przygotowała również poradniki i instrukcje, które pomagają pracownikom, doktorantom i post-docom wdrożyć się w proces rekrutacji.

Innym ważnym działaniem jest zaangażowanie doktorantów w proces rekrutacji nowych kandydatów do Szkoły Doktorskiej. Dzięki temu proces rekrutacji jest bardziej transparentny, przedstawiciele doktorantów, którzy mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji w roli obserwatora, mają wpływ na to, by wszystko odbywało się zgodnie z regulacjami. Wartością dodaną jest to, że atmosfera towarzysząca całemu procesowi staje się bardziej przyjazna, co sprzyja integracji i tworzeniu społeczności akademickiej już na bardzo wczesnym etapie.

Stypendia

Szkoła Doktorska oferuje szereg dodatkowych stypendiów, a są to m.in. stypendia IDUB – Polonium, Francium, Nitrogenium i STER NAWA. Warto również zaznaczyć, że kształcenie w Szkole Doktorskiej jest całkowicie bezpłatne, a wysokość stypendiów podstawowych (doktoranckich) jest wyższa aniżeli w innych uczelniach w Polsce, a nawet w niektórych innych krajach, jeżeli doktorant otrzymuje więcej niż to jedno, podstawowe stypendium.