Tegoroczna edycja konkursów „Wygraj indeks” za nami | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-07-05

Tegoroczna edycja konkursów „Wygraj indeks” za nami

Studenci idą korytarzem
Fot. Julia Michalczewska
W trakcie roku akademickiego na pięciu wydziałach PG odbyły się konkursy, w których nagrodą jest możliwość podjęcia studiów na PG na preferencyjnych zasadach. Laureatami symbolicznych indeksów zostało 69 uczniów i uczennic szkół średnich. W inicjatywie udział wzięły wydziały: Chemiczny, Elektrotechniki i Automatyki, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Zarządzania i Ekonomii.

„Wygraj indeks” to ogólnopolski konkurs dla ambitnych i zdolnych uczniów szkół średnich. W tym roku w inicjatywie udział wzięło 5 wydziałów PG. Na laureatów konkursu czekała cenna nagroda – możliwość podjęcia studiów na danym wydziale na preferencyjnych warunkach.

W marcu zwycięzców wyłoniono na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Na tym wydziale odbyły się dwa konkursu – fizyczny i matematyczny. Na uczestników czekało wyzwanie w postaci zadań: obliczeniowych, problemowych i doświadczalnych. Indeks na WFTiMS zdobyło w tym roku łącznie 21 uczniów szkół średnich.

Również pod koniec marca rozstrzygnął się konkurs na Wydziale Chemicznym. W finałowym etapie uczestnicy musieli rozwiązać test wiedzy chemicznej. Nagrodę w formie indeksu na studia przyznano 37 osobom.

Nieco inną formę inicjatywa przybrała na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Do końca marca uczestnicy konkursu „Wiem na bank – Indeks na WZiE” mieli czas na przesłanie projektu, będącego konspektem uruchomienia własnego przedsięwzięcia biznesowego. Finaliści prezentowali swoje pomysły przed jury. Przyznano dwie główne nagrody, które umożliwiają przyjęcie na zasadach preferencyjnych na studia prowadzone na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

W czerwcu poznaliśmy laureatów konkursu prowadzonego przez Wydział Elektrotechniki i Automatyki. Finaliści mieli za zadanie przygotować, a następnie zaprezentować projekt automatyzacji pomiaru lepkości oleju silnikowego 10W40 metodą Stokesa. Przy ocenie projektów pod uwagę brano autorski charakter rozwiązania zadania konkursowego, poprawność i kompletność opisu projektu, prezentację oraz dyskusję i odpowiedzi na pytania zadane przez członków komisji. Na końcowy wynik wpływ miały również wyniki I etapu, jakim był test wiedzy. Ostatecznie komisja przyznała 6 nagród. Laureaci mogą na preferencyjnych zasadach kandydować na studia na kierunkach elektrotechnika lub automatyka, robotyka i systemy sterowania.

Opracowanie projektu generatora wytwarzającego sygnał sinusoidalny o częstotliwości 1000 Hz – to zadanie, jakie czekało na uczestników konkursu „Wygraj indeks” na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W kolejnych etapach zakwalifikowane osoby musiały dodatkowo przygotować prototyp tego urządzenia oraz zaprezentować go przed komisją. Tym sposobem wyłoniono trójkę laureatów, którzy w przypadku podjęcia studiów na wydziale przez pierwsze dwa semestry otrzymywać będą również stypendium.

Ze szczegółami dotyczącymi przebiegu konkursu na poszczególnych wydziałach można zapoznać się na stronie szkoły.pg.edu.pl/wygraj-indeks.