Wystawa malarstwa prof. Jana Buczkowskiego | Politechnika Gdańska

Wystawa malarstwa prof. Jana Buczkowskiego

Niebiesko-brązowy obraz
Jan Buczkowski, Bez tytułu, olej, płótno 90x140, 2021
Z okazji obchodów 100. rocznicy nadania Kartuzom praw miejskich, w tamtejszej Galerii Refektarz zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac malarskich autorstwa prof. Jana Buczkowskiego, kierownika Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 28 lipca o godzinie 18:00.

Na wystawę składać się będzie kilkanaście obrazów olejnych, które w latach 2019-2023 wyszły spod ręki artysty malarza prof. Jana Buczkowskiego.

Jednym z problemów w malarstwie, które od lat zajmują autora, jest obraz jako rzecz powstająca z samej materii i procesu jej przemieniania, obraz jako przedmiot – płaska powierzchnia zagruntowanego zwykle na biało płótna i pokryta farbami według jakiejś zasady. Tak było w niektórych wcześniejszych pracach budowanych pojedynczymi dotknięciami pędzla w postaci gęstych plam czystych kolorów, gdy starał się zaakcentować samą obecność farby, jak i w serii obrazów, w których farbę wyciskał z tuby bezpośrednio na płótno.

Prof. Jan Buczkowski, artysta malarz, kierownik Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury PG

W najnowszych pracach pozwala strużkom farby spływać swobodnie z góry w dół blejtramu. Farba w swojej wędrówce spływa poza jego krawędź, kończąc ją na podłodze pracowni. To, co pozostaje na powierzchni płótna, jest więc jakby po drodze. Jest ramą w której „rzeczywistość” została zamknięta.

Obrazy autorstwa prof. Buczkowskiego będzie można oglądać w Galerii Refektarz, mieszczącej się przy ul. Klasztornej 5 w Kartuzach. Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy piątek, 28 lipca 2023 r. o godzinie 18:00. Ekspozycję odwiedzić można w godzinach otwarcia galerii: wtorek-piątek od 10:00 do 16:00, natomiast w soboty i niedzielę w godz. 10:00–14:00. Wystawa dostępna będzie do czwartku, 24 sierpnia.