Politechnika Gdańska po raz czwarty w rankingu szanghajskim | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-08-16

Politechnika Gdańska po raz czwarty w rankingu szanghajskim

baner
Po raz czwarty Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznaje się za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. W rankingu znalazło się tylko dziewięć polskich uczelni.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, zwany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju od 2003 r. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 100 placówek.

Ranking klasyfikuje uczelnie z całego świata według kilku wskaźników:

  • liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa
  • liczba naukowców z listy Highly Cited Researchers publikowanej przez Calrivate.
  • liczba artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science”
  • liczba artykułów zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index
  • wielkość osiągnięć danej uczelni w stosunku do liczby pracowników akademickich

Spośród polskich uczelni w ARWU 2023 zostało sklasyfikowanych 9 instytucji, to o dwie mniej niż w roku ubiegłym. W przedziale 901-1000 poza Politechniką Gdańską znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Politechnika Warszawska. W 9 setce uniwersytetów na świecie znalazły się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Najwyższą pozycję zajęły zaś Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (przedział 401-500).

– Obecność naszej uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim to powód do dumy i jednocześnie motywacja do dalszej, wytężonej pracy. Znaleźliśmy się w tym zestawieniu po raz czwarty – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Konsekwentnie rozwijamy naszą uczelnię: inwestujemy w infrastrukturę, wspieramy badania i rozwój naukowców, dbamy o wysoki poziom oferty dydaktycznej. Słuszność podejmowanych przez nas działań potwierdza m.in. właśnie miejsce w rankingu szanghajskim.

Na podium rankingu znalazły się już tradycyjnie uczelnie z USA – Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology.

Zobacz listę rankingową

Wszystkie wyniki Politechniki Gdańskiej w międzynarodowych i krajowych rankingach uczelni wyższych znaleźć można na stronie Centrum Analiz Strategicznych

2675 wyświetleń