Na PG odbył się XXV Jubileuszowy Zjazd Termodynamików | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-18

Na PG odbył się XXV Jubileuszowy Zjazd Termodynamików

dużo panów z nagrodami
Podczas XXV Zjazdu 15 Nestorów Polskiej Termodynamiki zostało wyróżnionych statuetką Alegorii Nauki. Fot. Jakub Łukasik/PG 
XXV Jubileuszowy Zjazd Termodynamików, który odbył się w dniach 11-14 września to największe zgromadzenie naukowców z obszaru szeroko pojętej termodynamiki w Polsce. Jest okazją do wymiany najbardziej aktualnej wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów osobistych.  

Zjazd został zorganizowany przez Instytut Energii WIMiO PG. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. Dariusz Mikielewicz, wspomagany pracą dwóch vice-przewodniczących w osobach prof. Janusza Cieślińskiego i prof. Jana Wajsa.

Ideą tej cyklicznej konferencji jest umożliwienie wzajemnych kontaktów specjalistów z dziedziny termodynamiki, zarówno naukowców z wszystkich uczelni krajowych, jak i przedstawicieli przemysłu. Podstawowym celem tych kontaktów jest wymiana doświadczeń, prezentacja prac badawczych i rozwojowych realizowanych w poszczególnych ośrodkach, prezentacja nowych koncepcji i nowego podejścia do rozwiązywania problemów, definiowanie potrzeb oraz dyskusja nad możliwościami ich zaspokojenia.

– Co roku spotykamy się w licznym gronie naukowców i przedsiębiorców by rozmawiać o osiągnięciach i wyzwaniach stojących przed tą dziedziną energetyki. Cieszy nas fakt, że wśród uczestników pojawia się wiele młodych osób: doktorantów i studentów, którzy mogą nawiązywać nowe naukowe znajomości i zdobywać doświadczenie i poznawać nowe możliwości rozwoju swojej ścieżki kariery – mówi prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji udział wzięło 160 osób i zgłoszono 130 referatów.

W pierwszym dniu konferencji odbyła się impreza towarzysząca w postaci otwartego posiedzenia Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN. W ramach tej części uhonorowano 15 Nestorów Polskiej Termodynamiki statuetką Alegorii Nauki. Jest to wyróżnienie rektora PG, który przyznał temu wydarzeniu także Patronat Honorowy. W imieniu JM Rektora Politechniki Gdańskiej statuetki wręczył laureatom prof. Dariusz Mikielewicz w asyście Przewodniczącego KTiS PAN, prof. Tadeusza Bohdala.

Lista wyróżnionych:

Bogumił Bieniasz – Politechnika Rzeszowska

Tadeusz Jan Chmielniak – Politechnika Śląska

Marian Czapp – Politechnika Koszalińska

Roman Domański – Łukasiewicz Instytut Lotnictwa,

Władysław Gajewski – Politechnika Częstochowska

Zygmunt Szymon Kolenda – Akademia Górniczo-Hutnicza

Edward Kostowski – Politechnika Śląska

Joachim Kozioł – Politechnika Śląska

Jarosław Mikielewicz – Instytut Maszyn Przepływowych PAN

Władysław Nowak – Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny

Mieczysław Edward Poniewski – Politechnika Warszawska, o. Płock

Wiesław Pudlik – Politechnika Gdańska

Janusz Terpiłowski – Wojskowa Akademia Techniczna

Marian Trela - Instytut Maszyn Przepływowych PAN

Andrzej Ziębik – Politechnika Śląska

Sponsorem głównym imprezy był Orlen SA, a dodatkowo konferencję wspomogły Crist SA, VBW Engineering sp. z o.o., Grupa GPEC, Anwil SA, grupa Orlen, Inwestar oraz Biuro Targów Bałtyk. Ponadto, formą prezentacyjno-wystawienniczą konferencję uatrakcyjnili przedstawiciele przedsiębiorstwa CLIMAREM Sp. z o.o. oraz przedstawiciel Eurotek International sp. z o.o. – wiodącego w Polsce dostawcy technik laserowych i obrazowania procesów cieplno-przepływowych.

473 wyświetleń