Yuxin Lu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii trzecim absolwentem Szkoły Doktorskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-09-12

Uśmiechnięty Yuxin Lu
Fot. mat. pryw.
Yuxin Lu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii jest trzecim absolwentem, który ukończył Szkołę Doktorską Politechniki Gdańskiej w nowym systemie kształcenia doktorantów. Swoje badania naukowe prowadzi w dziedzinie ekonomia i finanse, koncentrując się na przede wszystkim na chińskim eksporcie i imporcie towarów.

Praca doktorska pt. „Essays on China's international trade - focus on One-Belt One-Road initiative” została napisana pod kierunkiem dr hab. Joanny Wolszczak-Derlacz, prof. PG. Recenzentami byli prof. Filippa Reganati z University of Roma Sapienza, dr hab. Stanisław Umiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Jan Jakub Michałek z Uniwersytetu Warszawskiego.

„One – Belt, One – Road” to współczesna inicjatywa władz Chińskiej Republiki Ludowej, mająca na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku. Polega na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji ŚrodkowejBliskiego WschoduAfryki i Europy i stwarza szczególnie korzystne możliwości współpracy w zakresie projektów o charakterze infrastrukturalnym oraz finansowych. Jeden z głównych korytarzy łączy Chiny z Europą Zachodnią i wiedzie przez RosjęBiałoruś i Polskę.

– Inicjatywa One-Belt One-Road jest ukierunkowana nie tylko na utworzenie połączeń transportowych i handlowych o charakterze fizycznym, ale także na szeroką współpracę ekonomiczną, polityczną i społeczno-kulturową między Chinami a krajami objętymi trasą Nowego Jedwabnego Szlaku – tłumaczy naukowiec. – W swoim doktoracie analizuję przede wszystkim rozwój importu i eksportu chińskich towarów oraz globalnego łańcucha wartości między Chinami i ich ekonomicznymi partnerami dzięki reaktywacji Jedwabnego Szlaku.

Yuxin Lu już od szkoły średniej planował podjęcie studiów w Polsce, a Politechnika Gdańska była priorytetowym wyborem. Skorzystał z programu wymiany studentów pomiędzy PG i Yancheng Institute of Technology, gdzie ukończył studia I stopnia.

– Pobyt na Politechnice Gdańskiej jest dla mnie bardzo ważnym czasem. Studiuję tutaj od 2016 roku, w pięknym miejscu, poznałem wielu naukowców, którzy mieli na mnie ogromny wpływ. W czasie studiów doktoranckich miałem do dyspozycji naprawdę doskonałe warunki pracy i do tego wiele możliwości staży zagranicznych, pozyskiwania grantów, wymiany naukowo-badawczej z wieloma uczelniami europejskimi. Bardzo podziwiam i cenię polską kulturę, tutejszy klimat i przyrodę. Nie bez znaczenia jest także polska kuchnia, którą zdążyłem dobrze poznać. Schabowy i żurek w chlebie są po prostu bezkonkurencyjne – podkreśla Yuxin Lu.

Po obronie doktoratu naukowiec zamierza wrócić do Chin na staż podoktorski. W pracy badawczej będzie nadal kontynuował temat inicjatywy „One-Belt One-Road”, w kontekście ostatnich propozycji Unii Europejskiej i USA „o wyeliminowaniu zagrożeń przemysłowych i zmniejszenia zależności gospodarek od Chin”.