Inauguracja alternatywnej waluty PULA już wkrótce | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-10-06

Inauguracja alternatywnej waluty PULA już wkrótce

Grafika systemu PULA
Pozyskuj Dobre Monety i wymieniaj je na produkty i usługi lokalnych przedsiębiorców, a to wszystko za pomocą aplikacji PULA. Już wkrótce system, stworzony m.in. przez naukowców z PG, zainauguruje swoją działalność.

PULA to aplikacja oparta na wielostronnym partnerstwie podmiotów lokalnych. Pracowało nad nią międzynarodowe konsorcjum uczelni i organizacji z Polski i Norwegii w ramach projektu Greencoin, którego kierownikiem jest mgr inż. arch. Kacper Radziszewski z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Dzięki aplikacji gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli czerpać korzyści ze zmiany swoich nawyków, podejmowania inicjatyw lokalnych czy innych działań w ramach zrównoważonego rozwoju. PULA wynagradza Dobrymi Monetami pozytywne działania, takie jak: korzystanie ze zrównoważonego transportu, sprzątanie miejsc publicznych, rozwój terenów zielonych, korzystanie z lokalnych usług ekonomii cyrkularnej. Alternatywną walutę można wykorzystać, aby nabyć kupony na atrakcyjne produkty, usługi i zniżki u lokalnych partnerów.

Już wkrótce aplikacja pojawi się w sklepach Google Play i App Store, skąd pobierzemy ją bezpłatnie. By rozpocząć wspólne działania, wystarczy jedynie ją zainstalować i założyć konto.

Jeszcze przed premierą aplikacji z jej twórcami mieli okazję spotkać się uczestnicy kongresu Smart Metropolia w Gdańsku. Kolejna taka możliwość będzie już 10 października podczas Święta Wydziału Architektury PG.

Projekt Greencoin

Pula powstała w ramach projektu Greencoin i korzysta obecnie z dofinansowania o wartości 1,62 mln € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Jego celem jest stworzenie systemu promowania ekologicznych zachowańza pomocą alternatywnej wirtualnej waluty, która w przyszłości zostanie udostępniona szerszej publiczności jako oprogramowanie typu open source.

Innowacyjne rozwiązanie dedykowane dla Gdańska opracował interdyscyplinarny zespół naukowców i praktyków miejskich. W trosce o wspólne dobro połączyli siły, aby wieloaspektowo zbadać to, jak motywować mieszkańców Gdańska do podejmowania ekologicznych zachowań, a także jak wzmocnić te zachowania na rzecz zrównoważonej przyszłości. Na podstawie badań opracowali PULĘ.

Więcej o projekcie PULA Oficjalna strona projektu