Niech żyje nauka! Uczelnie Fahrenheita otworzyły nowy rok akademicki | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-02

Niech żyje nauka! Uczelnie Fahrenheita otworzyły nowy rok akademicki

Parada Uczeni Fahrenheita. Fot. GREGMAR
Fot. GREGMAR
Studenci, przedstawiciele środowisk akademickich i władz samorządowych z województwa pomorskiego wzięli udział w wyjątkowym święcie nauki, rozpoczynającym nowy rok akademicki. Parada, która 30 września przeszła Traktem Królewskim w Gdańsku, była symbolem integracji, jak również celebracji wspólnych wartości i celów dla nauki i szkolnictwa wyższego w naszym regionie.
Na zdj. od lewej prof. Marcin Gruchała, rektor GUMedu, prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. GREGMAR

„Niech żyje nauka!” to wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane już po raz drugi przez Miasto Gdańsk i Uczelnie Fahrenheita. W tym roku w głośnym marszu przeszło kilkaset studentów i reprezentantów 19 uczelni wyższych, by wspólnie, ramię w ramię, pokazać jedność i uczcić rozpoczynający się właśnie rok akademicki. Na miejscu nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych. Na czele pochodu znalazła się między innymi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska. Gdańsk, jako jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce był gospodarzem tych uroczystości.

Parada ruszyła spod Złotej Bram przy dźwiękach carillonów, odgrywających Gaudeamus igitur. Towarzyszyli jej szczudlarze, żonglerzy, monocykliści i cyrkowcy. Podczas przemarszu panowała radosna atmosfera, pełna dźwięków, kolorów i pozytywnej energii. Zadbała o to również Gdańska Orkiestra Akademicka, która towarzyszyła paradzie aż do Dworu Artusa. To właśnie w tym miejscu uczestnicy wysłuchali pierwszych przemówień przedstawicieli władz samorządowych.

Nowy rok akademicki to czas nowych wyzwań, możliwości i nadziei. Gdańsk to miasto otwarte na wiedzę, kreatywność i innowacje – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Niech te trzy filary towarzyszą nam przez cały ten rok, inspirując do osiągania coraz to większych sukcesów i przyczyniania się do rozwoju. Życzę Państwu nowego roku z nowymi wyzwaniami, nowymi nadziejami, ale i nowymi sukcesami. Społeczność uczelni Fahrenheita i tych zaprzyjaźnionych powinna czuć się zobowiązania do codziennego wytwarzania wyższej temperatury. Nie termometr pęka zawsze, gdy trzeba wyzwolić energię w dobrej sprawie. Razem możemy osiągnąć wiele!

W imieniu środowiska akademickiego głos zabrał przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita prof. Marcin Gruchała.

– Chciałem przywitać niezwykle serdecznie studentów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają pierwszy rok na uczelniach Pomorza. Cieszymy się, że wybraliście uczelnie w tym pięknym miejscu. W miejscu, które ma swoje wartości - wolność, swobodę, współpracę – mówił prof. Marcin Gruchała, przewodniczący zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. –  Jestem przekonany, że na naszych uczelniach zrealizujecie swoje marzenia zawodowe, będziecie się rozwijać, myśleć twórczo i w sposób wolny. Życzę wszystkim bardzo dobrego, bezproblemowego roku akademickiego!  

Fot. GREGMAR

Swoje przemówienia wygłosili również przedstawiciele studentów trzech uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Ich tematami przewodnimi były trzy najważniejsze wartości: wolność – jako nie cel sam w sobie, ale szansa w zakresie edukacji; solidarność – czyli postawa wzajemnego wsparcia między studentami różnych uczelni i współpraca – w formie proaktywnego działania jako efekt wolności i solidarności.

– Stojąc tutaj, widząc nową wolność, nie wolno nam jej zaprzepaścić. To od nas, świadków nowej historii zależy jak potoczą się losy tego świata – powiedział w przemówieniu na temat wolności Karol Hamanowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Nie ma wolności bez solidarności. Koleżeńskiej, społecznej, międzyludzkiej i międzyuczelnianej. Jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu. Solidarność to niezwykła wartość, umiejętność i jakość w jednym – podkreślała Alicja Szmidka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mówiąc o solidarności.

– Współpraca to słowo, które skrywa w sobie nieskończone możliwości. To siła, która łączy nasze wysiłki, spojrzenia i marzenia w jeden harmonijny cel – powiedziała Marta Muchewicz z Politechniki Gdańskiej podczas przemówienia na temat współpracy.

Głównym celem wydarzenia jest integracja, wzmacnianie więzi i przyjaźni między uczelniami, jak również pielęgnacja wspólnych wartości. Wagę tych wartości podkreślają również w swoich komentarzach rektorzy Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

– Co prawda cały czas uczymy się siebie nawzajem, ale wiemy o sobie już na tyle dużo, że możemy patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem. Nasz główny cel, czyli utworzenie federacji i tym samym możliwość występowania na arenie krajowej i międzynarodowej jako jeden podmiot naukowo-badawczy, da nam w przyszłości jeszcze lepsze pozycje rankingowe, większe możliwości pozyskiwania dotacji na inwestycje w kompetencje naszych pracowników i infrastrukturę uczelni, a także bezprecedensowo największą w historii rozpoznawalność Gdańska jako silnego, międzynarodowego ośrodka akademickiego. Ten proces już trwa i dokładamy wszystkich sił, żeby nabierał coraz większego tempa – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

– Zaczynamy kolejny rok pracy naszych uczelni nad wspólnymi projektami w sojuszu Związku Uczelni Fahrenheita. Minione lata pokazały, że choć nie jest to łatwe, musimy bowiem brać pod uwagę wiele różnych aspektów, w tym specyfikę naszych uczelni i ich środowiska - to jest to jak najbardziej możliwe. Cieszmy się więc kolejnym rokiem współpracy w Związku Uczelni Fahrenheita! – dodaje prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. GREGMAR

Oprócz społeczności Uczelni Fahrenheita, w wydarzeniu udział wzięli reprezentanci 16 uczelni wyższych publicznych i niepublicznych z całego województwa pomorskiego: Akademii Ateneum w Gdańsku, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego, Gdańskiego Seminarium Duchownego, Polsko-Japońskej Akademii Technik Komputerowych (filia w Gdańsku), Powiślańskiej Szkoły Wyższej, Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa - Wydziału Studiów Społecznych w Gdańsku, Wyższej Szkoły Inżynierii Gospodarki w Słupsku, Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku, Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, Wyższej Szkoła Zdrowia w Gdańsku.

Organizatorem wydarzenia są Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska.

Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita (FarU) tworzą trzy największe trójmiejskie placówki naukowe: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych inicjatyw.

Mat. Uczelnie Fahrenheita

367 wyświetleń