Znany youtuber odwiedził „szkołę kapitanów”. To unikalny ośrodek w skali świata | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-30

Znany youtuber odwiedził „szkołę kapitanów”. To unikalny ośrodek w skali świata

obraz z filmu youtubera - widok na ośrodek z lotu ptaka
Kadr z filmu TomaScotta. Źródło: You Tube
Politechnika Gdańska jest współwłaścicielem Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami koło Iławy. Placówkę, będącą jedną z zaledwie kilku tego typu na świecie, odwiedził znany brytyjski youtuber Tom Scott. Film, na którym próbuje manewrować modelem jednego z największych kontenerowców świata obejrzało już ponad 1,2 mln widzów.

Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami im. kpt.ż.w. Zbigniewa Sulatyckiego, zwany „szkołą kapitanów”, usytuowany jest nad jeziorem Slim w miejscowości Kamionka koło Iławy. To unikalny w skali świata ośrodek szkolący kapitanów i pilotów statków. W Europie są zaledwie trzy takie miejsca, a na świecie pięć (pozostałe znajdują się we Francji, USA, Anglii i Australii).

W skali 1:24 odtworzono tu wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca trudne do manewrowania. Szkolenia prowadzone są na jednostkach stanowiących niemal identyczne kopie jednostek już istniejących, ale o mniejszych rozmiarach (w skali 1:16 lub 1:24). Zachowane są w nich proporcje odnośnie masy, wymiarów i mocy silników. Dotychczas szkolenie na jeziorze Slim odbyło kilka tysięcy osób z ok. 50 krajów.

Ośrodek prowadzony jest przez Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi im. prof. Lecha Kobylińskiego. Jego założycielami były: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni (obecnie Uniwersytet Morski) oraz miasto Iława.

„Szkołę kapitanów” odwiedził Tom Scott, który posiada na kanale You Tube ponad 6,2 mln subskrybentów. Pod okiem dyrektora Jacka Nowickiego, Brytyjczyk wziął udział w „szkoleniu”, podczas którego uczył się manewrowania modelem 400-metrowego kontenerowca (w skali 1:24).

Zobacz film
Więcej o historii „szkoły kapitanów”

468 wyświetleń