Betlejemskie Światło Pokoju rozbłysło na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-12-21

Betlejemskie Światło Pokoju rozbłysło na Politechnice Gdańskiej

Betlejemskie Światło Pokoju przekazała harcersko-politechniczna rodzina: harcmistrz Daniela Mrozińska z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz Oliwa wraz z mężem dr. inż. Aleksandrem Mrozińskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz dziećmi Halszką i Antonim
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, harcmistrz Daniela Mrozińska wraz z mężem dr. inż. Aleksandrem Mrozińskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz dziećmi Halszką i Antonim. Fot. Krzysztof Krzempek
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, w imieniu społeczności akademickiej PG, przyjął od gdańskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycja przekazywania tego symbolu ciepła, miłości, pokoju i nadziei liczy już ponad trzy dekady, a w tym roku przyświeca jej hasło „Czyńmy pokój”.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazała harcersko-politechniczna rodzina: harcmistrz Daniela Mrozińska z Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz Oliwa, absolwentka Wydziału Chemicznego wraz z mężem dr. inż. Aleksandrem Mrozińskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz dziećmi Halszką i Antonim.

– Chcemy, aby ten świat był lepszy. A to, co obecnie dzieje się na Wschodzie, przypomina nam o tym, jak ważny jest pokój – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Betlejemskie Światło Pokoju stawiane jest na wigilijnym stole. Tradycja ta liczy już ponad trzydzieści lat. Od wiecznego ognia, który płonie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem co roku odpala się jedną małą świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP dostarczają Światło do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, przekazując jednocześnie uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze otrzymują od skautów ze Słowacji.

Hasło tegorocznej edycji to „Czyńmy pokój”. Jak podkreślają organizatorzy akcji, jest to „okazja, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest pokój oraz ukazania różnych jego wymiarów”.