Międzynarodowa Konferencja RENT odbyła się na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-12-13

Międzynarodowa Konferencja RENT odbyła się na PG

Międzynarodowa Konferencja RENT odbyła się na PG. Fot. mat. PG
Między 15 a 17 listopada 2023 roku na Politechnice Gdańskiej odbyła się 37. konferencja RENT – Research in Entrepreneurship. Wydarzenie co roku odbywa się w innym europejskim mieście, a nasza uczelnia jest zaledwie jej drugim, polskim gospodarzem.

Konferencja RENT odbywa się corocznie z inicjatywny EIASM (European Institute for Advanced Studies in Management) oraz ECSB (European Council for Small Business and Entrepreneurship). Wydarzenie ma ugruntowaną pozycję jako najważniejsza konferencja naukowa dotycząca przedsiębiorczości w Europie. W tym roku gospodarzem wydarzenia została Politechnika Gdańska, a jej za jej przygotowanie odpowiadał Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Podczas konferencji gościliśmy 240 naukowców z 22 krajów. Tegorocznym motywem przewodnim spotkania było „Taming Uncertainity”. Wydarzenie rozpoczęło się 16 listopada w gdańskim Dworze Artusa. Podczas inauguracji głos zabrali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Julita Wasilczuk z Katedry Przesiębiorczości WZiE, Ulla Hytti, prezydent European Council for Small Business, Jérôme Chabanne-Rive oraz dyrektor European Institute for Advanced Studies in Management. Wykłady plenarne wygłosili prof. Francesco Lian z Uniwersytetu w Sewilli oraz prof. Beata Glinka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy przez kolejne półtora dnia obradowali w dziewięciu równoległych sesjach, skupionych wokół 12 ścieżek tematycznych.

Międzynarodowa Konferencja RENT odbyła się na PG. Fot. mat. PG

Konferencję poprzedziły cztery powiązane wydarzenia, organizowane również przez Wydział Zarządzania i Ekonomii PG. Były to wydarzenia: Effectuation Conference 2023, związane z wydziałowym programem MBA, podczas którego w roli keynote speakera wystąpiła Sara Sarasvathy, zdobywczyni 2022 Global Award for Entrepreneurship Research w 2022 roku, Doctoral Seminar, Ecsb Post-Doctoral Paper Development Workshop, oraz Professional Development Workshop on Entrepreneurship and Small Business Management.

Politechnika Gdańska jest miejscem wykuwania się kadr przedsiębiorczych, ale także miejscem, gdzie prowadzone są intensywne badania nad zjawiskiem przedsiębiorczości w kraju i w Europie. Przyznanie uczelni prawa do przygotowania konferencji  nie może więc dziwić. Lokalnym organizatorem spotkania był komitet organizacyjny z Wydziału Zarzadzania i Ekonomii w składzie: prof. Julita Wasilczuk (przewodnicząca), dr Magdalena Popowska, dr Piotr Kasprzak, prof. Krzysztof Zięba oraz prof. Ewa Lechman.

Wydarzenie honorowymi patronatami objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Gdański Klub Biznesu.