Oto najlepsze szkoły średnie Pomorza | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-01-11

Oto najlepsze szkoły średnie Pomorza

napis Perspektywy na czerwonym tle
III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni po raz 26. oraz Technikum Łączności nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku po raz pierwszy – to najlepsze szkoły średnie Pomorza według rankingu najlepszych liceów i techników 2024 fundacji „Perspektywy”. Politechnika Gdańska jest partnerem rankingu.

Najnowsze zestawienie najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w kraju oraz podrankingi wojewódzkie zostały opublikowane 11 stycznia. Politechnika Gdańska, jako partner rankingu, poinformowała o cząstkowych wynikach dzień wcześniej.

W pierwszej trójce pomorskich liceów w tegorocznym zestawieniu znalazły się: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (po raz 26 na pierwszym miejscu na Pomorzu, piąte miejsce wśród liceów w Polsce), V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku i Gdańskie Liceum Autonomiczne. Wśród techników najwyższe miejsca zajęły kolejno: Technikum Łączności nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (po raz pierwszy otwiera zestawienie), Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku oraz Technikum nr 2 Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach.

Pierwsze miejsca w kraju zdobyły: wśród liceów XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, wśród techników Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

Jak informują Perspektywy, w ramach rankingu 2024 analizowane były wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia. Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz, w których średnie wyniki z języka polskiego i matematyki (zdawanych obowiązkowo) były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Kryteria Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2024 to: wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) i przedmiotów dodatkowych (45 proc.), sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.) i przedmiotów dodatkowych (30 proc.), wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Dostępny jest też Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcący 2024, Ranking Maturalny Techników 2024 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2024.

Gala z udziałem ministry edukacji

Gala finałowa rankingu z udziałem ministry edukacji Barbary Nowackiej odbyła się 11 stycznia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Politechnikę Gdańską, partnera rankingu, reprezentował prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju, który ogłosił zwycięzców w województwie pomorskim i opowiedział o współpracy PG ze 120 szkołami średnimi, szkole letniej Politechnika Talentów i Stypendium Talentów.

– Bardzo się cieszę, że przypadła mi rola wręczenia dyplomów dla najlepszych liceów i techników w województwie pomorskim. Szczególnie gratuluję szkole, która od pół wieku, niezmiennie utrzymuje się na pomorskim podium i w czołówce ogólnopolskiej: III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im Marynarki Wojennej, gdzie wieloletnim dyrektorem jest pan Wiesław Kosakowski. Gratuluję również debiutantowi w roli najlepszego technikum w Pomorskiem czyli Technikum Łączności nr 4 imienia Obrońców Poczty Gdańskiej – mówił prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju.

Więcej informacji o obszarach współpracy PG ze szkołami można znaleźć na stronie szkoły.pg.edu.pl.

Pełne zestawienie – 1000 najlepszych liceów

Pełne zestawienie – 500 najlepszych techników

Ogólnopolski Dzień Otwarty na PG  – 21 marca

Najlepszym szkołom średnim z Pomorza i całej Polski gratulujemy wyników i już teraz zapraszamy uczniów i nauczycieli na Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej, który odbędzie się 21 marca. Podczas dnia otwartego będzie można zapoznać się z możliwościami podjęcia studiów na PG. W programie znajdą się m.in. wycieczki, gry terenowe, wykłady, pokazy laboratoryjne. Wydarzeniem towarzyszącym będzie Gala Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024, w trakcie której wyróżnienia otrzyma dziesięć najlepszych liceów i techników w województwie. Po raz trzeci na terenie kampusu zasadzone zostaną także drzewa – symbol wzrastających talentów – dedykowane najlepszym szkołom.