PG w mediach. Alternatywa dla oleju napędowego, naukowczyni PG w BBC i ekologiczny asfalt | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-01-08

PG w mediach
Według danych z monitoringu mediów w dniach od 18 grudnia 2023 roku do 7 stycznia w prasie, radiu, telewizji i na portalach ukazało się 813 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej.

Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu opublikowano w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Alternatywa dla oleju napędowego opracowana na PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali nową technologię otrzymywania eteru dimetylowego z małych złóż węglowodorów. W specjalnie stworzonym demonstratorze można zbadać cały proces powstawania tego paliwa, które jest atrakcyjną ekologicznie alternatywą dla oleju napędowego do silników diesla.

Trójmiasto.pl Forum Akademickie Nauka w Polsce Dziennik Bałtycki Zawsze Pomorze

Naukowczyni z PG o oświetleniu LED

Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury jest główną autorką (first author) artykułu na temat wpływu nocnego zanieczyszczenia światłem sztucznym na zdrowie ludzi, który został opublikowany w amerykańskim czasopiśmie naukowym „Science”. Naukowczyni z PG zabiera również głos w anglojęzycznym artykule na stronie BBC, dotyczącym korzystania z oświetlenia LED.

BBC.com

Asfalt, który oczyści powietrze

Centrum badawczo-rozwojowe koncernu Orlen we współpracy z naukowcami z PG opracowało asfalt, który ma oczyszczać powietrze z samochodowych spalin. Koło Ostródy wybudowany został pierwszy odcinek drogi pokrytej tą nawierzchnią. Jeszcze w grudniu informacja ukazała się m.in. na portalach Onet, Interia, Trojmiasto.pl czy w Polskim Radiu 24, o czym informowaliśmy na naszej stronie internetowej. W ostatnim czasie na temat innowacyjnej technologii napisano również w serwisach:

CHIP Business Insider

Innowacyjny robot wspierający dzieci z autyzmem

Projekt „Affective loop in Socially Assitive Robotics as an intervention tool for children with autism” z Politechniki Gdańskiej znalazł się wśród laureatów nagrody EDUinspiracje. Na antenie Radia Gdańsk o projekcie opowiedzieli jego autorzy: prof. Agnieszka Landowska oraz dr inż. Michał Wróbel z Katedry Inżynierii Oprogramowania na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Radio Gdańsk

Współpraca PG z Electrum Holding

PG oraz spółka Electrum Holding podpisały porozumienie o współpracy. Ma ona obejmować wspólne działania na rzecz edukacji w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii dla transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, a także budowy Climate Tech Hubu dla regionu Morza Bałtyckiego.

Polish Science CIRE.pl Offshore Wind Poland