Najlepsi sportowcy PG nagrodzeni podczas Gali Sportu Akademickiego | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-02-19

Najlepsi sportowcy PG nagrodzeni podczas Gali Sportu Akademickiego

Gala Sportu Akademickiego
Fot. Grzegorz Jędrzejewski
Za nami dziewiąta Gala Sportu Akademickiego w murach Politechniki Gdańskiej, podsumowująca sportowe sukcesy naszej uczelni oraz jej studentek i studentów. W tym roku wydarzenie było elementem obchodów 120-lecia PG.

Wydarzenie odbyło się w piątek 16 lutego w Gmachu Głównym PG. W gali udział wzięli prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. PG Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju, dziekanki i dziekani wydziałów uczelni: prof. Małgorzata Gawrycka (WZiE), prof. Joanna Żukowska (WILiŚ), prof. Mirosław Wołoszyn (WEiA), jak również dr inż. arch. Justyna Borucka, prodziekanka ds. rozwoju i internacjonalizacji (WA) oraz prof. Jacek Kropiwnicki prodziekan ds. rozwoju (WIMiO).

Wśród uczestników nie zabrakło także dyrekcji i przedstawicieli Centrum Sportu Akademickiego PG, a przede wszystkim tych, którzy zdobyli łącznie 328 medali podczas Akademickich Mistrzostw Polski, czyli licznie zgromadzonych studentek i studentów Politechniki Gdańskiej.

– Miniony rok był pod kątem sportowym znakomity dla naszej uczelni. Po raz czwarty z rzędu wywalczyliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Zawodnicy reprezentujący naszą uczelnię po raz kolejny udowodnili, że studia można z powodzeniem łączyć z pasją do sportu, który był, jest i będzie ważną częścią naszej uczelni. Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele sukcesów na arenach sportowych. Gratuluję wszystkim nagrodzonym podczas gali, a także tym, którzy współtworzą kulturę sportu akademickiego na naszej uczelni.

Podczas tegorocznej gali po raz pierwszy wręczono Invictusy – statuetki przyznawane studentkom i studentom Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcia sportowe i naukowe. Nazwa statuetki oznacza „niepokonany” lub „niezwyciężony” w języku łacińskim i jest symbolem siły woli i odwagi.

Fot. Grzegorz Jędrzejewski

Laureatami Invictusów zostali:

• Tytuł „Wydziału Roku” trafił do Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
  • „Trenerem Roku” został Andrzej Bussler, trener reprezentacji PG w piłce nożnej, która w ub. roku wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski oraz Akademickiego Wicemistrza Europy.
  • „Drużyną Roku” została reprezentacja PG w piłce nożnej.
  • Tytuł „Sportowca Roku” wśród kobiet trafił do wioślarki Katarzyny Dudy. Z kolei wśród mężczyzn statuetki otrzymali wioślarze Jan Aleksandrowicz i Szymon Stankiewicz.

Invictusy przyznane zostały także w dwóch kategoriach specjalnych. Tytuł „Invictusa Honorowego” – przyznawanego za szczególne osiągnięcia w sporcie akademickim na Politechnice Gdańskiej, wieloletni wkład w reprezentowanie naszej uczelni i jednocześnie łączenie tego z nauką i osiąganiem sukcesów także i na tym polu – otrzymały koszykarka Agnieszka Haryńska oraz piłkarka ręczna Magdalena Kunicka.

Z kolei nagrodą „Wsparcie Roku” uhonorowane zostały osoby, bez których udział naszej uczelni w rywalizacji akademickiej nie byłby możliwy. Invictusy w tej kategorii trafiły do prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG, prof. Barbary Wikieł, prorektorki ds. studenckich oraz prof. Mariusza Kaczmarka, prorektora ds. kształcenia.

Na zdjęciu od lewej: Kazimierz Rozwadowski, zastępca dyrektora CSA PG, Andrzej Bussler, prezes AZS PG, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Krzysztof Kaszuba, dyrektor CSA PG, prof. Barbara Wikieł, prorektora ds. studenckich. Fot. Grzegorz Jędrzejewski

Galę w Gmachu Głównym uświetniły występy pianistki Magdaleny Mazurek, studentki Wydziału Architektury PG, która równolegle kończy obecnie swoją 12-letnią naukę w szkole muzycznej.