Nowy album o Politechnice Gdańskiej na jubileusz 120-lecia | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-09

Nowy album o Politechnice Gdańskiej na jubileusz 120-lecia

album wnętrza
„Wnętrza”, trzeci z serii albumów poświęconych architekturze kampusu Politechniki Gdańskiej, został właśnie wydany w ramach obchodów 120-lecia uczelni. Publikacja prezentująca wnętrza głównie zabytkowych budynków jest już dostępna w sklepie PG.

Album „Wnętrza” to, obok „Kampusu” i „Detali”, kolejna z publikacji, w których kompleksowo została przedstawiona architektura zespołu budynków Politechniki Gdańskiej. Każdy z tych albumów stanowi odrębną całość, ale też wszystkie wzajemnie się uzupełniają. Autorami najnowszego z nich, podobnie jak dwóch wcześniejszych części, są prof. Jakub Szczepański z Wydziału Architektury (treść) oraz Krzysztof Krzempek (zdjęcia współczesne).

W wydawnictwie przekrojowo zaprezentowano wnętrza budynków politechnicznych, począwszy od 1904 r. aż po czasy współczesne. Całość opatrzono ponad 200 ilustracjami, głównie zdjęciami wykonanymi współcześnie, ale też unikatowymi, archiwalnymi fotografiami pochodzącymi m.in. z Muzeum Architektury Politechniki Berlińskiej, a także rzutami i przekrojami architektonicznymi pomieszczeń w budynkach kampusu.

Zamieszczono tu również m.in. opisy innowacyjnych (jak na ówczesne czasy) rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych zastosowanych na kampusie już w początkowych latach istnienia uczelni.

–  Już na początku istnienia politechniki w budynkach pojawiły się najnowocześniejsze wynalazki i konstrukcje, takie jak centralne ogrzewanie z klimatyzacją, elektrycznie napędzane windy i elektryczne oświetlenie, podłogi z linoleum, żelbetowe stropy, regały biblioteczne, nowoczesne systemy oświetlenia i wiele innych. Sporo tych detali zachowało się do dziś, jak np. klamki, szufladki pod oknami, służące do zbierania wody, która skraplała się z szyb przez profilowany kamienny parapet – mówi prof. Jakub Szczepański.

O tych rozwiązaniach i innych ciekawostkach architektonicznych Politechniki Gdańskiej prof. Jakub Szczepański opowiada redaktor Alicji Samolewicz-Jeglickiej podczas spaceru po kampusie w audycji „Twoja dzielnica” na antenie Radia Gdańsk.

Słuchaj audycji

Jubileuszowa promocja na albumy

Album „Wnętrza ” jest dostępny w cenie 56 zł w sklepie PG w budynku Hydromechaniki [nr 11 na mapie kampusu]. Osoby, które zakupią komplet trzech albumów: „Kampus”, „Detale” i „Wnętrza” otrzymają 10 procent rabatu. Promocja obowiązuje przez cały rok jubileuszowy i wyłącznie w sklepie stacjonarnym. Promocje nie łączą się.

Jubileusz 120 lat PG

386 wyświetleń