Politechnika Gdańska będzie współpracować z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-26

Politechnika Gdańska będzie współpracować z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym

podpisanie umowy
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM. Fot. mat WUM. 
Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny podpisały porozumienie o współpracy. Uczelnie będą wspierać wspólny udział naukowców w międzynarodowych projektach oraz sprzyjać pozyskiwaniu środków na badania, rozwój i prace wdrożeniowe. Partnerzy chcą też współpracować m.in. w obszarze rozwoju nowoczesnych technologii wspierających postęp medycyny. 

Wpis na Polską Mapę Infrastruktur Badawczych

W ramach porozumienia rektorzy obu uczelni planują wspólną strategiczną inicjatywę związaną z udziałem w konkursie o wpis na Polską Mapę Infrastruktur Badawczych. To inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, której aktualizacja przypada w 2024 roku. Polska Mapa Infrastruktury Badawczej gromadzi strategiczne infrastruktury badawcze o najwyższym potencjale doskonałości naukowej oraz konsoliduje potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.

Rozmowy o bioinformatyce i sztucznej inteligencji

Na spotkaniu, podczas którego podpisano porozumienie, rektorzy dyskutowali o tym, jak integrować rozwiązania infrastrukturalne i organizacyjne w bioinformatyce. Bioinformatyka to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, zajmująca się zastosowaniem technik przetwarzania danych w biologii oraz medycynie. Integracja rozwiązań infrastrukturalnych i organizacyjnych pozwoliłaby na sprawne i bezpieczne pozyskiwanie oraz archiwizowanie, a także wymianę i przetwarzanie duży baz danych naukowych i klinicznych opartych o biobankowanie ludzkiego materiału biologicznego. To w znaczący sposób wzmocniłoby prowadzone badania niekomercyjnych i komercyjnych we wszystkich dziedzinach medycyny.

Rozmawiano także o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w medycynie. Obecnie wspiera ona lekarzy m.in. przy analizie obrazów radiologicznych. Narzędzia wspomagania decyzji klinicznych pomagają też lekarzom w projektowaniu terapii na podstawie wyników pacjenta. 

Dokument sygnowali 20 lutego prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.

507 wyświetleń