Przełomowa Qra i wyjątkowe laboratorium 5G [PG w mediach] | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-11

Przełomowa Qra i wyjątkowe laboratorium 5G [PG w mediach]

PG w mediach
W dniach od 4 do 10 marca w mediach, w tym m.in. na portalach, w prasie, radiu i telewizji, pojawiło się 1075 wzmianek o Politechnice Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z ostatniego tygodnia.

Sukces współpracy PG i OPI w obszarze AI

Politechnika Gdańska i AI Lab z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) – Państwowego Instytutu Badawczego opracowały polskojęzyczne generatywne neuronowe modele językowe na bazie terabajta danych tekstowych wyłącznie w języku polskim. Qra to pierwszy tej skali i najlepszy w modelowaniu języka polskiego odpowiednik otwartych narzędzi Mety czy Mistral AI. Qra lepiej rozumie treści w języku polskim, lepiej rozumie pytania zadawane w tym języku i lepiej sama tworzy spójne teksty.

Onet TVP Info Radio Gdańsk Forum Akademickie Forsal.pl Computer World

PG uruchomiła laboratorium 5G

Politechnika Gdańska jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce otworzyła własne laboratorium sieci i usług 5G na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. To nowe możliwości dla naukowców, ale także firm, które będą tu mogły testować nowe rozwiązania.

Trójmiasto.pl TVP Gdańsk Radio Gdańsk

Dwoje kandydatów na Rektora Politechniki Gdańskiej

O nadchodzących wyborach na Rektora Politechniki Gdańskiej informowały portale Forum Akademickie i Trójmiasto.pl.

Trójmiasto.pl Forum Akademickie

Rozpoczęły się studia podyplomowe z budowy okrętów

Budowa okrętów to nowo otwarty kierunek studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej. 1 marca naukę na nim rozpoczęło ponad 30 osób.

Dziennik  Bałtycki Portal Morski

Morska Energetyka Wiatrowa na PG

Nie słabnie zainteresowanie podyplomowymi studiami na kierunku morska energetyka wiatrowa na PG. O zakończeniu i rozpoczęciu kolejnych edycji oraz istocie prowadzenia takiego kierunku piszą ogólnopolskie portale branżowe.

Gospodarka Morska Zielona Gospodarka