Wzrastaj z PG – gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-21

Wzrastaj z PG – gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024

ludzie
Od lewej: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, dr inż. Wojciech Władziński, dyrektor Technikum nr 4 im. Obr. Poczty Polskiej w Gdańsku, Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Na Politechnice Gdańskiej już po raz kolejny odbyła się wojewódzka gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 – dorocznego zestawienia najlepszych liceów i techników w naszym regionie. Uroczystość miała miejsce w Centrum Kompetencji STOS. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Gala odbywała się podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego na uczelni. 

– To już tradycja, z której jesteśmy dumni, że gala Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Fundacji Perspektywy po raz kolejny odbywa się w murach Politechniki Gdańskiej – mówiła witając gości prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich. – Bardzo cieszę się, że jesteście Państwo z nami, szczególnie widząc na sali wielu uśmiechniętych uczniów z najlepszych pomorskich szkół. Chcę Wam powiedzieć, że cenimy tu sobie odważnych i niepokornych, pilnych i wytrwałych, wyznaczających sobie ambitne cele i dążących do ich realizacji, czyli Was. Możecie być pewni, że jeśli wybierzecie Politechnikę Gdańską, świetnie przygotujemy Was i przeprowadzimy przez ten jeden z najciekawszych i najważniejszych etapów w życiu.

Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska gratulowała nauczycielom i podkreślała znaczenie ich codziennej pracy. – To Wy uczycie, wspieracie, wychowujecie, pomagacie rodzicom. Kształtowanie młodego człowieka to nie jest łatwe zadanie tylko trudna i wymagająca praca. Szkoła bowiem to nie tylko wiedza, to również relacje i psychiczny dobrostan naszych dzieci, by były silne, radziły sobie z problemami. Dziękuję że umiecie Państwo łączyć te dwa aspekty i rozumiecie, że muszą być w równowadze by młodzież mogła odnosić sukcesy.

– Wybór szkoły średniej to jedna z ważniejszych decyzji. Ranking „Perspektyw” pomaga uczniom i rodzicom w jej podjęciu. Gratuluję wszystkim szkołom, które znalazły się w tym zestawieniu – dodał marszałek Mieczysław Struk. 

Do podziękowań dołączyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która podkreślała, że edukacja jest dla władz samorządowych priorytetem i musi być na pierwszym miejscu, niezależnie od okoliczności.

W dalszej części uroczystości, prorektorka Barbara Wikieł przedstawiła inicjatywy, które Politechnika Gdańska tworzy z myślą o uczniach szkół średnich, m.in. Politechnikę Talentów, i ogłoszony właśnie, nowy konkurs stypendialny Stypendium Talentów.

Goście mogli też wysłuchać krótkiego wykładu pt. „Jak diament w wodę”, który zaprezentowali prof. Sylwia Fudala- Książek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz prof. Robert Bogdanowicz z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Zwieńczeniem gali był wręczenie nagród dyrektorom 10 najlepszych liceów ogólnokształcących oraz 10 najlepszych techników w województwie pomorskim. Przypomnijmy, że na licealnym podium znalazły się:

  1. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  2. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
  3. Gdańskie Liceum Autonomiczne

Zobacz całe zestawienie

Natomiast 3 najlepsze pomorskie technika to:

  1. Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
  2. Technikum (ZSI) w Słupsku
  3. Technikum nr 2 (ZSZiO) w Kartuzach

Zobacz cale zestawienie

Po uroczystości przedstawiciele najlepszych szkół zasadzili kolejne już Drzewa Talentów na kampusie, dedykowane ich szkole. Tym razem swoje drzewa zyskały Gdańskie Liceum Autonomiczne oraz Technikum Łączności w Gdańsku.

648 wyświetleń