Nadanie imienia profesora Jacka Namieśnika Audytorium Chemicznemu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-11

Nadanie imienia profesora Jacka Namieśnika Audytorium Chemicznemu

prof. Jacek Namieśnik
W piątą rocznicę śmierci prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej i wybitnego naukowca odbędzie się uroczystość nadania jego imienia Audytorium Chemicznemu. Pamiątkowa tablica zostanie odsłonięta 12 kwietnia w południe. W ten sposób Wydział Chemiczny chce oddać hołd i podziękować Profesorowi za 52 lata jego obecności na wydziale.

Prof. Jacek Namieśnik był wybitnym uczonym o rozpoznawalności międzynarodowej, wizjonerem, a w to, co robił, angażował się całym sercem. Pełnił funkcję rektora (w latach 2016-2019), przez cztery kadencje dziekana Wydziału Chemicznego, wcześniej przez dwie kadencje prodziekana, kierownika Katedry Chemii Analitycznej od 1995 r., członka Senatu PG przez siedem kadencji. Jako wybitny specjalista z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska był pomysłodawcą nowych rozwiązań aparaturowych i metodycznych, dotyczących przygotowania próbek do analizy, twórcą metod do oznaczania wskaźników zanieczyszczenia powietrza, współtwórcą nowych sposobów wytwarzania gazowych mieszanin wzorcowych i bezmatrycowych materiałów odniesienia oraz technik badania jakości powietrza wewnętrznego.

Był członkiem licznych towarzystw i organizacji naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, dwukrotnie nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz dwóch doktoratów honoris causa: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Indeks cytowań niemal 900 prac, opublikowanych w wydawnictwach naukowych, których był autorem i współautorem, wynosi 35 tys.

Prof. Jacek Namieśnik, zmarł nagle 14 kwietnia 2019 r.

Dodajmy, że Wydział Chemiczny PG wydał również album poświęcony życiu i pracy prof. Jacka Namieśnika.

424 wyświetleń