O Krakenie i superkomputerach w Radiu Naukowym | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-25

O Krakenie i superkomputerach w Radiu Naukowym

Kraken
Na zdjęciu od lewej: dr inż. Piotr Orzechowski z CI TASK, Karolina Głowacka, twórczyni Radia Naukowego, mgr inż. Monika Pacek oraz mgr Bogusław Śmiech z CI TASK.
Czym są superkomputery? Jakie są ich zastosowania i komu mogą służyć? Jak działa Kraken – superkomputer Politechniki Gdańskiej? O tym w najnowszym odcinku podcastu Radio Naukowe, realizowanego przy współpracy z naszą uczelnią.

Gośćmi Karoliny Głowackiej z Radia Naukowego są pracownicy Centrum Informatycznego TASK: dr inż. Piotr Orzechowski, mgr inż. Monika Pacek oraz mgr Bogusław Śmiech.

W audycji usłyszymy m.in. o tym skonstruowane są superkomputery i czym różnią się od standardowych jednostek, czym są flopsy i jak wiele ma ich Kraken, kto i w jaki sposób może skorzystać z superkomputera PG, a także o tym w jaki sposób serwisuje i zabezpiecza się tego typu maszyny.

Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego. Podcast dostępny jest także m.in. na Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

Cykl audycji we współpracy z PG

Radio Naukowe to najpopularniejsza stacja radiowa na YouTube, specjalizująca się wyłącznie w tematach naukowych. Kanał ma obecnie przeszło 175 tys. subskrypcji.

Politechnika Gdańska podjęła bliższą współpracę ze stacją. Między marcem a majem ukaże się łącznie 5 odcinków prezentujących szeroki wachlarz zainteresowań badawczych naukowców uczelni oraz istotę ich badań w odniesieniu do potrzeb społecznych i wyzwań cywilizacyjnych. Odcinki będą się ukazywać co dwa tygodnie.

Do tej pory ukazały się:

  • Radio Naukowe – odc. 190 – prof. Robert Bogdanowicz – „Diamenty – w elektronice cenniejsze niż u jubilera” [32 tys. wyświetleń na YouTube]

Prof. Robert Bogdanowicz jest z-cą kierownika Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydz. Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Naukowiec kieruje jedynym w Polsce zespołem, który prowadzi badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania, m.in. w diagnostyce medycznej nowej generacji, czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts 

  • Radio Naukowe – odc. 192 – prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek – „Ile o sobie zdradzasz, używając toalety?” [41 tys. wyświetleń na YouTube]

Naukowczynie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska opowiedziały o ściekach, procesie ich oczyszczania oraz wykorzystywanych metodach i technologiach, a także o tym, jakie informacje możemy pozyskać, analizując nieczystości.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

  • Radio Naukowe – odc. 194 – prof. Krzysztof Zięba – „Ekonomia konsumpcji - wygodny system, który prowadzi do zguby” [37 tys. wyświetleń na YouTube]

Z audycji dowiemy się m.in.: czym jest PKB i dlaczego nie jest doskonałym miernikiem naszego dobrostanu? Jak nierówności w dochodach przekładają się na nierówności majątkowe? Na czym polega „rozmarowywanie” dobrobytu i przede wszystkim – dokąd prowadzi ludzkość rosnący konsumpcjonizm? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w audycji.

YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts

506 wyświetleń