Szachiści walczyli o Puchar Rektora | Politechnika Gdańska

Aktualności

Data dodania: 2024-04-10

Szachiści walczyli o Puchar Rektora

Mężczyźni grający w szachy
W sobotę 6 kwietnia 2024 r. odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. Zwycięzcą turnieju został Piotr Brodowski. Najlepszy wśród studentów uczelni okazał się Hubert Malinowski, z kolei spośród pracowników najlepszy rezultat uzyskał dr hab inż. Maciej Demianowicz, prof. PG.

Wydarzenie zgromadziło w Gmachu Głównym aż 150 szachistów, którzy uświetnili w ten sposób jubileusz politechniki w Gdańsku. Rozgrywki odbywały się tzw. systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, 10 minut dla zawodnika na partię +5 sekund na każde posunięcie.

Turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej (SAPG) oraz Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy wsparciu UKS Korona Gdańsk. Całość rozgrywek obsługiwało pięciu profesjonalnych sędziów szachowych z klubu Korona.

Najlepszy zawodnikiem w całym turnieju okazał się Piotr Brodowski – mistrz międzynarodowy, który w turnieju na PG zdobył 8 na 9 możliwych punktów. Drugie i trzecie miejsce odpowiednio zajęli mistrzowie międzynarodowi Jonasz Baum oraz Mirosław Lewicki. Najlepszym studentem PG okazał się Hubert Malinowski, a pracownikiem uczelni – dr hab inż. Maciej Demianowicz, prof. PG. Specjalną nagrodę dla najlepszego absolwenta PG otrzymał Przemysław Koc, który w całym turnieju uplasował się na wysokim 13. miejscu.

Nagrody najlepszym szachistom wręczyli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju, prof.  Józef Sienkiewicz, dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Georgis Bogdanis, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów PG.