Awans PG w rankingu U.S. News Best Global Universities | Politechnika Gdańska

Awans PG w rankingu U.S. News Best Global Universities

Gmach Główny PG
Fot. Piotr Niklas/PG
Politechnika Gdańska poprawiła swoją pozycję aż o 139 pozycji w stosunku do ubiegłego roku. PG została sklasyfikowana na 1079. miejscu, ustanawiając jednocześnie swój nowy najlepszy wynik w tym zestawieniu. U.S. News to jeden z najważniejszych rankingów uczelni z całego świata.

Tegoroczny ranking wyłonił 2250 uczelni z całego świata wyróżniających się efektywnością naukową oraz doskonałą reputacją akademicką.

Ranking U.S. News należy do tzw. grupy BIG-4. To cztery największe, najpopularniejsze i najważniejsze zestawienia uczelni z całego świata. Poza U.S. znajdziemy w niej także QS World University Rankings, THE World University Rankings oraz Academic Ranking of World Universities, zwany popularnie Rankingiem Szanghajskim.

Zestawienie U.S. News wykorzystuje 13 wskaźników z trzech kategorii:

• wskaźniki bibliometryczne pochodzące z baz Web of Science™ (m.in. publikacje, konferencje, cytowania, współprace międzynarodowe) – waga 65%;
  • globalna i regionalna reputacja akademicka (wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Clarivate™ wśród naukowców z całego świata) – waga 25%;
  • doskonałość naukowa (liczba i odsetek publikacji z top 1% najczęściej cytowanych prac w danej dziedzinie) – waga 10%.

Poza rankingiem globalnym publikowane są także rankingi regionalne U.S. News. W rankingu uczelni z Europy Politechnika Gdańska zajęła 392. Miejsce. Natomiast w zestawieniu polskich szkół wyższych – miejsce 9.

Dodatkowo U.S. News opublikowała również rankingi dla poszczególnych dziedzin nauki. Politechnika Gdańska zajęła:

• 307. miejsce w dziedzinie Engineering
  • 484. miejsce w dziedzinie Physical Chemistry
  • 499. miejsce w dziedzinie Electrical and Electronic Engineering
  • 525. miejsce w dziedzinie Materials Science
  • 794. miejsce w dziedzinie Environment/Ecology
  • 491. miejsce w dziedzinie Chemistry
  • 936. miejsce w dziedzinie Physics

Szczegółowe wyniki PG w rankingach U.S. News 2024-2025

Więcej informacji o rankingu U.S. News Best Global Universities oraz innych zestawieniach światowych, europejskich i polskich uczelni można znaleźć na stronie internetowej Centrum Analiz Strategicznych PG.