Naukowcy PG z nagrodami ministra podczas kongresu Nauka dla Społeczeństwa | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-13

Naukowcy PG z nagrodami ministra podczas kongresu Nauka dla Społeczeństwa

Kongres Nauka dla Społeczeństwa
Zespół projektu ADMEDVOICE pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego, a także sam prof. Czyżewski zostali uhonorowani nagrodami ministra nauki. Wręczenie statuetek miało miejsce w Warszawie podczas wydarzenia kongresu Nauka dla Społeczeństwa.

Wydarzenie odbyło się w dniach 9-10 czerwca na Politechnice Warszawskiej. Samo rozdanie nagród miało miejsce 9 czerwca 2024 r. w Auli Wielkiej PW, a wyróżnienia wręczył minister nauki – Dariusz Wieczorek.

Podczas kongresu dwie nagrody otrzymali badacze i naukowcy z Politechniki Gdańskiej:

• prof. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki uhonorowany został nagrodą specjalną „Perspektywy Nauki” za całokształt pracy nad zastosowaniem sztucznej inteligencji do badań słuchu i mowy;
  • Zespół projektu ADMEDVOICE realizowany wspólnie przez Katedrę Systemów Multimedialnych PG oraz z naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Projekt eksponowany był na wystawie w ramach kongresu, a dotyczy opracowania adaptacyjnego systemu inteligentnego przetwarzania mowy lekarzy wraz ze strukturalizacją wyników badań i wspomaganiem procesu terapeutycznego. Wynalazek ma na celu rozpoznawanie mowy personelu medycznego za pomocą sondy akustycznej, a następnie przetworzeniu mowy w oparciu o uczenie maszynowe. Rozwiązanie będzie wspomagać pracę lekarzy, zwłaszcza podczas przeprowadzania operacji chirurgicznych, poprzez dokumentowanie ich przebiegu i rezultatów.

Więcej o projekcie ADMEDVOICE oraz innych realizacjach można przeczytać na stronie internetowej Katedry Systemów Multimedialnych PG.

Ponadto podczas wydarzenia prof. Andrzej Czyżewski zaprezentował wykład pt. „Zastosowania sztucznej inteligencji do badań słuchu i mowy”. Wystąpienie można obejrzeć w serwisie YouTube, gdzie dostępny jest zapis transmisji z kongresu Nauka dla Społeczeństwa.